6 grudnia w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Anny Jenke w Jarosławiu odbyło się VI Forum Wychowawcze. W wydarzeniu wzięli udział abp Adam Szal, metropolita przemyski, ks. prał. Marian Bocho, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Bożego Ciała przy Kolegiacie w Jarosławiu, Marcin Nazarewicz, burmistrz Miasta Jarosławia oraz zaproszeni prelegenci: Grażyna Buła i Piotr Rostecki.
Spotkanie rozpoczął ks. Grzegorz Delmanowicz, dyrektor PKLO im. Anny Jenke, który wprowadził zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów w tematykę tegorocznego forum.
Abp Adam Szal, metropolita przemyski, wyraził wdzięczność za działania liceum nakierowane na wspomaganie rodziców w procesie wychowania dzieci. Gratulując pracownikom szkoły inicjatywy, która łączy się z troską o upowszechnianie osoby i dzieła Anny Jenke, zwrócił uwagę na potrzebę podejmowania różnych działań promujących życie w wolności od jakichkolwiek uzależnień. Burmistrz Miasta Jarosławia, Marcin Nazarewicz, zauważył, że uzależnienia wśród dzieci i młodzieży to niezwykle złożony problem, który z roku na rok narasta i przyjmuje różne formy. W jego ocenie przyjęta formuła VI Forum Wychowawczego to dobra okazja do wspólnej refleksji nad istniejącymi niebezpieczeństwami, a zarazem skuteczna pomoc w walce o szczęśliwą młodość.
Licealiści wysłuchali prelegentów, którzy podkreślali znaczenie rodziny oraz różnych ruchów samopomocowych w walce z uzależnieniami. Wystąpienie Piotra Kosteckiego było odpowiedzią na pytanie: W czym może pomóc grupa Anonimowych Alkoholików? Grażyna Buła zaprezentowała temat: „Znaczenie rodziny i grup Al-Anon przeciwdziałaniu uzależnieniom”.
Kolejnym punktem VI Forum Wychowawczego były spotkania warsztatowe. Przeprowadzili je wychowawcy i nauczyciele. – Dzięki warsztatom licealiści, pracując w wyznaczonych grupach, uświadomili sobie, że Anna Jenke nie sięgała po żadne używki do 18 roku życia. Czyniła tak dlatego, że chciała być wierna przyrzeczeniu o zachowaniu abstynencji od alkoholu i papierosów, które złożyła w dniu przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, a także ślubowaniu harcerskiemu – informują organizatorzy tego wydarzenia.
Warsztaty stały się dla młodzieży sposobnością do znalezienia odpowiedzi na następujące pytania: Jak definiuje się uzależnienie? Jak wygląda się jego mechanizm? Jakie negatywne skutki wywołuje alkoholizm, narkomania, bądź uzależnienie od innych substancji psychoaktywnych? Jak rozpoznać objawy uzależnienia? Licealiści poznali też takie formy przeciwstawiania się istniejącym zagrożeniom.
W dalszej części spotkania uczestnicy wzięli udział w koncercie nowopowstałego zespołu szkolnego. Ostatnim akordem wydarzenia było ogłoszenie wyników Konkursu poetyckiego dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych powiatu jarosławskiego, przeworskiego i łańcuckiego, który miał przybliżyć uczniom szkół podstawowych postać Sługi Bożej Anny Jenke oraz zachęcić do podzielenia się refleksją na temat współczesnych, dostrzeganych niebezpieczeństw młodego człowieka. Jego organizacji podjęła się Beata Bałendo, nauczycielka języka polskiego. Pierwsze miejsce na podium zostało przyznane Mai Surmiak, uczennicy SP w Cieszacinie Wielkim za wiersz „Jak zaradzić złu, które się szerzy?”. Miejsce drugie zajął Daniel Pieniążek, uczeń SP w Żurawiczkach za wiersz „Rycerz bez miecza”. Trzecie miejsce uzyskała Maja Łatka, uczennica SP w Cieszacinie Wielkim za wiersz „Jak zaradzić złu?”. Komisja konkursowa wyróżniła następujące osoby: Szymona Prochownika, ucznia SP w Rokietnicy za wiersz „Prośba”, Nikolę Poleacek, uczennicę SP w Rokietnicy za wiersz „Promienie dobra”, Krzysztofa Adamczaka, ucznia SP w Studzianie za wiersz „Rysopis dobra i zła”. Dyrektor szkoły wręczył nagrody laureatom i wyróżnionym uczniom.
Opr. EK