Uwaga na SMS o szczepieniach

– Twoje szczepienie na Covid-19 odbędzie się 2021-01-25 o 16.15 w punkcie szczepień: Ogińskiego 1b – taką wiadomość SMS otrzymał jeden z naszych Czytelników końcem ubiegłego miesiąca i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że na szczepienie się nie zapisywał.

 

– Jestem osobą młodą, nie należę do żadnej z grup, które są szczepione w pierwszej kolejności. Nie rejestrowałem się na żadne szczepienie, a słysząc jak długie są kolejki nie spodziewam się, by miało to nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy – mówi 27-letni mieszkaniec Jarosławia.

Pan Jakub na szczepienie się nie stawił. Tym bardziej, że punkt szczepień podany w wiadomości SMS znajdował się w Jeleniej Górze. Po kilkunastu dniach nasz Czytelnik otrzymał kolejną wiadomość SMS, tym razem z informacją o terminie przyjęcia drugiej dawki szczepionki, co miało nastąpić dokładnie trzy tygodnie później. Mężczyzna zaczął się zastanawiać czy to nie jakieś oszustwo. Zwrócił się do nas z zapytaniem, gdzie można zweryfikować tego typu informacje.

Rejestracja na szczepienia przeciwko covid-19 jest możliwa na cztery sposoby, ale dane w każdym przypadku weryfikowane są po numerze PESEL i numerze telefonu.

– Automatyczny system przypomina o terminie dla osób, które zarejestrowały się na szczepienie. Obawiam się, że w tym przypadku ktoś błędnie podał swój numer komórki. W chwili obecnej mogą rejestrować się na szczepienie osoby starsze niż 70 lat, bądź młodsze jeśli wykonują określone zawody np. zawody medyczne, bądź są nauczycielami – mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. – Podczas rejestracji osobistej bądź telefonicznej, gdy pacjent sam podaje dane jest to mało prawdopodobne. Jednak, gdy korzysta z systemu e-Rejestracji ryzyko pomyłki jest nieco większe – zauważa R. Śliż.

Dane te można w łatwy sposób zweryfikować dzwoniąc na czynną całą dobę i bezpłatną infolinię 989. Podając numer PESEL można sprawdzić, czy jesteśmy zarejestrowani na szczepienie, a jeśli tak gdzie i kiedy się ono odbędzie.

– Warto wykonać ten telefon, gdyż wydaje się dość prawdopodobne, że osoba która błędnie numer telefonu podała, oczekuje teraz na taką wiadomość, a ta trafia w nieodpowiednie miejsce – zwraca uwagę R. Śliż.

EK