Uczniowie z Ukrainy zamieszkali w bursie

Znalazło się miejsce dla 26 uczniów pierwszych klas Branżowej Szkoły I stopnia funkcjonującej w ramach Wyższej Szkoły Społeczno-Gospodarczej w Przeworsku, którzy przyjechali z Ukrainy, by kształcić się w Polsce. Od 20 lutego mieszkają w jarosławskiej Bursie Międzyszkolnej.

 

Młodzi Ukraińcy pochodzą z różnych stron ogarniętego wojną kraju. Są wśród nich tacy, którzy bezpośredni zetknęli się z okrucieństwem agresji i stracili swoich bliskich. W ubiegłym roku złożyli dokumenty do przeworskiej szkoły. Starali się też o miejsce w internacie. Do szkoły zostali przyjęci. Miejsc w jedynym internacie funkcjonującym w powiecie przeworskim zabrakło.

– Stanęliśmy przed problemem, gdzie umiejscowić tych młodych ludzi chcących kształcić się u nas w zawodzie ślusarza-spawacza i fryzjera. Sama uczelnia nie ma możliwości zakwaterowania uczniów, więc przed rozpoczęciem nauki musieliśmy zmierzyć się z dylematem, gdzie zamieszkają – tłumaczy Waldemar Włoch, dziekan WSSG w Przeworsku. – Umieściliśmy ich w hotelu. Koszty pobytu pokrywała uczelnia. Pomagali też sponsorzy. Jednak docelowo nie było nas stać na takie rozwiązanie, więc szukaliśmy dla nich miejsca także poza powiatem przeworskim. Pojawił się kolejny kłopot. W sąsiednich powiatach też nie było możliwości, ale pojawiła się nadzieja, że w Bursie Międzyszkolnej w Jarosławiu zwolnią się miejsca zajmowane przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Jarosławiu – dodaje.

Remont SOSW zakończył się na przełomie stycznia i lutego br., wychowankowie ośrodka mogli do niego powrócić i w poniedziałek, 20 lutego, ukraińscy uczniowie zakwaterowali się w bursie. Do Przeworska mają niedaleko i mogą korzystać z rozwiniętych połączeń komunikacji autobusowej.

– Dzięki staroście jarosławskiemu Stanisławowi Kłopotowi, wicestaroście Mariuszowi Trojakowi oraz kierownictwu bursy uczniowie z ogarniętego wojną kraju mają spokojne miejsce do zamieszkania. Samorządowcy podeszli ze zrozumieniem. Starosta przychylił się do takiego rozwiązania. Wicestarosta dograł szczegóły i już nie mamy problemu z zakwaterowaniem – podkreśla w imieniu władz uczelni dziekan W. Włoch.

erka/Fot. WSSG Przeworsk