Tydzień Bibliotek w przeworskiej bibliotece

„Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!” – utożsamiając się tegorocznym hasłem XX Tygodnia Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna w Przeworsku przygotowała różnorodną ofertę dla swoich czytelników, małych i dużych.

 

Od 8 maja wypożyczalnia dla dorosłych zaprezentowała cykl warsztatów edukacyjnych dla uczniów klas V szkół podstawowych. Zajęcia odbywały się pod tytułem „Biblioteki – krucha historia”. Uczniowie odbyli podróż w czasie do bibliotek sprzed naszej ery, poznali najsłynniejsze biblioteki świata starożytnego, średniowiecznego i współczesnego. 9 maja zostały zorganizowane warsztaty literacko-plastyczne pt. „Ptasie Radio”, które były skierowane do zaproszonych młodszych czytelników Działu Dziecięcego. Ponadto w następnych dniach w warsztatach uczestniczyły również dwie grupy przedszkolaków z Przedszkola Sióstr Miłosierdzia i Przedszkola Nr 2 w Przeworsku.

Kolejną imprezą, tym razem dla dorosłych czytelników, były pierwsze w historii przeworskiej biblioteki warsztaty jogi i relaksacji. Czytelnia pękała w szwach od licznie zgromadzonych ćwiczących joginek i joginów.

W ramach wydarzenia odbył się też wieczór poetycki z Bożeną Maczugą, o którym wspominaliśmy w ubiegłym numerze.

Dla najmłodszych czytelników na stronie internetowej biblioteki prezentowany był miniserial o molach książkowych, nieodzownych w życiu biblioteki.

Finałem XX Tygodnia Bibliotek było spotkanie z pisarką – Joanną Krzyżanek, autorką bajek, wierszy i opowiadań dla dzieci – książek, które uczą i bawią. Autorka z niezwykłą umiejętnością nawiązała kontakt z małymi słuchaczami. Opowiadała m.in. o swoich najpiękniejszych wspomnieniach z dzieciństwa związanymi z babcią Cecylią, która potrafiła wyczarować najsmaczniejsze potrawy, a ona jako mała dziewczynka jej asystowała. Gdy Joasia dorosła, postanowiła przepisy babci opublikować w opowieściach o Cecylce Knedelek. W ten sposób powstały najpiękniejsze bajki, zawierające w treści przepisy kulinarne. Pisarka zaczarowała uczestników spotkania, wszyscy z zachwytem słuchali opowiadań o gąsce Walerce, czy bykach Weroniki.

Ponadto wszyscy odwiedzający w tych dniach przeworską bibliotekę zostali obdarowani okolicznościowymi zakładkami.

DP/MBP Przeworsk