Turki z całej Polski na paradzie w Tryńczy

W niedzielę, 24 kwietnia, w Tryńczy odbyła się XVII Ogólnopolska i XXVIII Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnych „Turki 2022”. Wydarzenie odbywało się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Turki to nieodłączny element Wielkanocy. W wielu miejscach w kraju, w tym także na Podkarpaciu, tak nazywa się straż trzymającą wartę przy Grobie Pańskim. Na niedzielną Paradę w Tryńczy zgłosiło się 36 oddziałów nie tylko z Podkarpacia, ale i z całej Polski, m.in. z Jeleniej Góry. Podczas parady można było zobaczyć cały przekrój Turków – różnorodność strojów, dobór dodatków, zwyczaje charakterystyczne dla regionu oraz pokaz umiejętności musztry paradnej, która była główną atrakcją dla widzów i zaproszonych gości. Niestety, ze względu na niepewną pogodę, program każdego z oddziałów musiał zostać skrócony, ale i tak było na co popatrzeć. Wcześniej odbyła się polowa msza święta, której przewodniczył Metropolita Przemyski, abp Adam Szal. Po niej nastąpiło wręczenie pamiątkowych statuetek i dyplomów. Wydarzenie było też okazją do wręczenia odznaczeń przez Komandorów Orderu św. Stanisława Biskupa i Kapituły Cudu nad Wisłą. Ordery za wzorową postawę religijną i patriotyczną, nawiązując do tradycji narodowych w wyróżnianiu zasług, cnót obywatelskich i wybitnych osiągnięć otrzymali: Paweł Baj, burmistrz Głogowa Małopolskiego oraz Ryszard Jędruch, wójt Gminy Tryńcza, który jako jedyny wójt w Polsce pełni jednocześnie funkcję komendanta straży grobowej, a czyni to już z powodzeniem od 30 lat.

Parada została zorganizowana przez Gminę Tryńcza, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Tryńczy, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Województwo Podkarpackie. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

DP