Testowania w aptekach nadal brak

Aptek wykonujących bezpłatne testy antygenowe w powiecie jarosławskim i przeworskim nadal brakuje. Na szczęście liczba nowych zachorowań nie bije już rekordów.

 

W niedzielę, 6 lutego w powiecie jarosławskim liczba nowych zakażeń koronawirusem wynosiła 52. Na kwarantannie przebywało 1469 osób. W powiecie przeworskim zakażonych było 46 osób. Liczba objętych kwarantanną wynosiła 979. Dla porównania tydzień wcześniej, czyli w niedzielę, 30 stycznia w powiecie jarosławskim zakażonych było 72 osoby. Na kwarantannie pozostawało 2955 osób. Natomiast w powiecie przeworskim zakażonych było 119 osób, a na kwarantannie przebywało 2031 osób. Przypadków śmiertelnych w tych dniach, w obu powiatach nie odnotowano.

Szczyt zachorowań spodziewany jest w drugiej połowie lutego lub początkiem marca. Eksperci przewidują, że liczba zachorowań ma zacząć spadać w połowie marca.

 

Darmowe testowanie

Jakiś czas temu wprowadzone zostały nowe zasady covidowe. Wśród nich znalazło się skrócenie czasu izolacji z 10 na 7 dni oraz wprowadzenie darmowych testów w aptekach. Premier zapewnił, że każdy powyżej 60 roku życia z pozytywnym wynikiem testu na covid-19 powinien w ciągu 48 godzin zostać przebadanym przez lekarza pierwszego kontaktu, także w swoim domu. Jak to wygląda w praktyce? Niestety nie tak pięknie, jak zapowiadali rządzący. Możliwość wykonania bezpłatnego testu antygenowego w aptece w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2 istnieje od 27 stycznia. Jednak do tej pory na terenie powiatu jarosławskiego nie odnotowano żadnej apteki, która takie testy wykonuje. W powiecie przeworskim takie testy wykonuje apteka w Kańczudze. Obecnie na terenie naszego województwa tylko 13 aptek zgłosiło chęć uczestnictwa w testowaniu przeciw COVID-19. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran#apteki. Znajduje się tam mapka aptek, która jest codziennie aktualizowana. Jak wygląda testowanie w aptece? – Farmaceuta w aptece pobierze wymaz z nosogardzieli pacjenta, wykona test i umieści uzyskany wynik w systemie, czyli można go będzie zobaczyć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Nie ma możliwości pobrania testu i wykonania samodzielnie w domu – czytamy na stronie internetowej pacjent.gov.pl

 

Testy PCR

Na początku roku na Podkarpaciu działało 31 punktów. W styczniu uruchomiono kilkanaście

nowych, dzięki czemu obecnie jest ich 44. Na terenie powiatu jarosławskiego działają trzy takie punkty, a na terenie powiatu przeworskiego jeden. Testy PCR można wykonać w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu (Jarosław, 3 Maja 70), w punkcie obsługiwanym przez Centrum Medyczne Medyk przy ul. Jana Tarnowskiego 18 w Jarosławiu (punkt czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu) oraz w Zamiechowie (MOP przy trasie A4 Korczowa-Jarosław). Na terenie powiatu przeworskiego testy PCR wykonuje Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku (ul. Szpitalna 16).

Przypominamy, że zlecenie na test PCR może wystawić między innymi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz dyżurujący na nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Ponadto każda osoba, która podejrzewa zakażenie może sama uzyskać zlecenie na test po wypełnieniu formularza online.

 

EK