Tańce ludowe na Gackiej Górce

W niedzielę, 5 czerwca odbył się XV Podkarpacki Festiwal Zespołów Tańca Ludowego „Gacok”.

W konkursie rokrocznie biorą udział zespoły tańca ludowego i pary taneczne ukazujące naturalne, przekazywane z pokolenia na pokolenie umiejętności oraz zespoły prezentujące tańce opracowane artystycznie. W tegorocznym przeglądzie w kategorii „powyżej 25 lat” wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Zaborowiacy (Ośrodek Kultury w Czudcu), który zajął I miejsce, Zespół Pieśni i Tańca Wisłok (Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Białobrzegach) – II miejsce oraz Regionalny Zespół Wielopolanie (Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim) – III miejsce. Grand prix otrzymał Zespół Pieśni i Tańca Łańcut (Miejski Dom Kultury w Łańcucie). Wyróżnienia odebrali: Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl (Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek” w Przemyślu) oraz Zespół Folklorystyczny Roztocze (Stowarzyszenie Roztocze w Tomaszowie Lubelskim).

Na scenie zaprezentowały się także dwie pary taneczne: Ewa Leśniak i Marian Ciebiera (Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Kłosowianie ze Strzyżowa) oraz Aleksandra Jurczyszyn i Piotr Jop (Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”), które otrzymały równorzędne I miejsca.

W kategorii „zespoły 13-25 lat” wystąpili: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Gacoki (Gminny Ośrodek Kultury w Gaci) oraz Zespół Pieśni i Tańca Wolanie (Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie). Oba te zespoły zajęły równorzędnie II miejsce.

Ponadto gościnnie podczas przeglądu wystąpił zespół „Karczmarze” z Rzeszowa oraz odbyła się promocja książki „Tańce przeworskie”. Uczestników tego wydarzenia bawił zespół „Legato”.

Organizatorami konkursu byli: Gmina Gać, Gminny Ośrodek Kultury w Gaci i Centrum Kulturalne w Przemyślu, którzy ufundowali nagrody dla zwycięzców.

 

Opr. EK, fot. org.