Tajemnicze zaginięcia jednego dnia

Nie wiadomo co się stało z 73-letnią Krystyną Łysik, mieszkanką Łowiec oraz 38-letnim Pawłem Portasem z Radymna. Oboje wyszli z domu w poniedziałek, 27 lutego i przepadli bez wieści. Poszukiwania trwają…

 

Zaginiona Krystyna Łysik.

– Dzisiaj kolejny dzień poszukiwań w rejonie miejsca zamieszkania kobiety – mówi asp. szt. Anna Długosz, oficer prasowy KPP w Jarosławiu.

W akcję poszukiwawczą Krystyny Łysik, zaginionej mieszkanki Łowiec zaangażowani są policjanci z jarosławskiej komendy, strażacy oraz przewodnicy z psami tropiącymi, którzy sprawdzają każdy sygnał, który mógłby dać odpowiedź, gdzie znajduje się starsza kobieta.

– W ostatnich dniach działań, mundurowi wpierani byli przez Grupę Ratowniczą K-9 School i ratowników z Grupy Legion Gerarda, którzy użyli dronów, quadów i samochodów terenowych. Do poszukiwań seniorki został także użyty wojskowy śmigłowiec – mówi A. Długosz.

Niestety pomimo zaangażowania tak dużych sił i środków, jak do tej pory akcja poszukiwawcza nie przyniosła skutku. Funkcjonariusze zapewniają, że robią wszystko, co w ich mocy, aby seniorka się odnalazła.

Przypomnijmy, że K. Łysik wyszła z domu 27 lutego około godz. 5, z zamiarem udania się do Łomianek. Od tej pory nikt jej nie widział. K. Łysik ma ok. 158 cm wzrostu, siwe, sięgające do ramion włosy oraz widoczne zmarszczki na twarzy. W chwili zaginięcia ubrana była w kurtkę szaro-brązową, niebieskie spodnie, białą czapkę oraz białe, sportowe buty. Osoby posiadające informacje na temat miejsca pobytu zaginionej proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Jarosławiu pod numerem tel. 47 8241310 lub alarmowym 112.

 

Poszukiwany jest też Paweł

Poszukiwany Paweł Portas.

Tego samego dnia bez żadnych wieści przepadł też 38-letni Paweł Portas z Radymna. Mężczyzna wyszedł z domu około godziny 10 i „przepadł jak kamień w wodę”. W tym przypadku teren poszukiwań jest jednak bardziej rozległy niż w przypadku poszukiwanej 73-latki. Mężczyzna może bowiem znajdować się poza terenem powiatu.

Portas ma ok.170 cm wzrostu, szczupłą sylwetkę i krótkie ciemno-brązowe włosy. Waży około 70 kg. Na czole i wardze posiada blizny, a na klatce piersiowej ma tatuaż węża w kształcie koła. W chwili zaginięcia ubrany był w czarną zimową kurtkę, czarną czapkę, niebieskie jeansy i czarne sportowe buty Nike. Wszystkie osoby, które mogą pomóc w ustaleniu miejsca pobytu zaginionego, bądź mają jakiekolwiek informacje dotyczące jego zaginięcia proszone są o pilny kontakt z Komisariatem Policji w Radymnie tel. 47 824 15 25 lub z najbliższą jednostką Policji tel. 112.

 

Przeworscy policjanci też poszukują

Od prawie dwóch lat poszukiwany jest również Zbigniew Tonia, 61-letni mieszkaniec Sieteszy. Mężczyzna 1 maja 2021 r., wyszedł z domu i oddalił się w nieznanym kierunku. Z. Tonia ma około 170 – 175 cm wzrostu, waży ok. 90 kg. Jest krępej budowy ciała, ma krótkie, siwe włosy oraz pełną twarz. Wszystkie osoby mogące mieć informacje na temat miejsca pobytu zaginionego proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Przeworsku tel. 47 82 43 310, 47 82 43 305 lub telefon alarmowy 112.

 

Co mówią statystyki?

Zaginiony Zbigniew Tonia.

Z ogólnych statystyk policyjnych wynika, że częściej dochodzi do zaginięć mężczyzn niż kobiet. Słysząc o zaginięciach zazwyczaj myślimy o porwaniach. Takie sprawy są bowiem najczęściej nagłaśniane. Rzeczywistość jest jednak inna. Wśród osób dorosłych przyczyną zaginięć najczęściej jest depresja, nieszczęśliwe wypadki, uzależnienia, zaburzenia psychiczne. W przypadku osób starszych są choroby związane z wiekiem, zaniki pamięci, problemy z orientacją w terenie i depresja. Zdarzenia kryminalne stanowią bardzo mały procent wszystkich zaginięć. Niemniej jednak zaginięcie bliskiej osoby niezależnie od okoliczności i finału zawsze stanowi ogromną traumę dla rodziny i przyjaciół. Bezsilność, niepewność, zawieszenie w dwóch światach i brak możliwości przeżycia żałoby sprawia, że bliscy cały czas czuwają i poszukują.

 

EK