KODAK Digital Still Camera

Tajemnice Mechowej Góry

Mechowa Góra znajduje się na terenie sołectwa Świebodna. Jest to najwyższe wzniesienie w powiecie jarosławskim mające 447 m.n.p.m. Według przekazów w czasie II wojny światowej hitlerowcy próbowali wybudować tam wyrzutnię rakiet V2. Faktem jest, że istniał na tym terenie obóz pracy, a los pracujących w nim ludzi do dzisiaj pozostaje nieznany. Sołtys Świebodnej Monika Dzięgielowska zainteresowała się zagadkową historią góry i chce ją wypromować pod względem turystycznym.

 

Pasmo, gdzie leży Mechowa Góra łączy trzy powiaty: jarosławski, przemyski i przeworski. Znajduje się tu granica gminy Pruchnik, Dubiecko i Kańczuga. Rozciągają się stąd piękne widoki. Samo wzgórze porośnięte jest lasem.

 

Obóz pracy i wyrzutnia rakiet V2

Góra w Świebodnej skrywa wiele tajemnic. – W czasie II wojny światowej na terenie Jodłówki i oczywiście Świebodnej hitlerowcy założyli obóz pracy. Są pogłoski, że wojsko niemieckie próbowało wybudować na terenie Mechowej Góry wyrzutnię rakiet V2. Miała być podobna do tej, która znajduje się w miejscowości Blizna koło Dębicy. Hitlerowcy w 1943 roku wybudowali drogę na górę. Nazywana jest „Drogą działową”. Powstała z bazaltu i granitu, posiada nawierzchnię 1 metra grubości. To daje do myślenia. Mieli zapewne w planach przewozić bardzo ciężkie ładunki. Przy tej drodze pracowali pracownicy obozu pracy. Później pod osłoną nocy hitlerowcy wozili tu jakieś rury czy lufy. Gdy w 1944 roku przyszedł front wschodni musieli się wycofać. Podobno wraz ze zniknięciem nazistowskich obozów pracy zniknęli ludzie, którzy tam pracowali. Chodzi o 1600 osób, których los pozostaje do dziś nieznany – mówi Monika Dzięgielowska, sołtys Świebodnej.

Rakiety V2 były potężną bronią III Rzeszy. Miały 14 metrów długości i zasięg 320 km. Czy powstawała tu wyrzutnia tej śmiercionośniej broni? Co stało się z pracującymi na górze ludźmi? Dzisiaj ślady przeszłości czekają na odkrycie. – Nie wiadomo co można znaleźć tam pod ziemią. Czasami to, aż strach pomyśleć. Były prowadzone badania, ale zostały przerwane. Plotki głoszą, że do dziś można natknąć się tam na jakieś łuski. Wzdłuż drogi były budynki, bunkry, ale zostały rozebrane przez okolicznych mieszkańców – dodaje pani Monika.

 

Atrakcja turystyczna

Mechowa Góra posiada niesamowitą historię, nie zbadaną do końca. Jest też miejscem idealnie nadającym się na aktywne spędzanie wolnego czasu. – Myślę, że zbyt mało się mówi o Mechowej Górze. Jest z pewnością atrakcyjna pod względem turystycznym. Chciałabym, by powstała tu ścieżka historyczna. Mam w planie napisać również publikację dotyczącą tej góry. W tym celu chciałabym dostać się do Instytutu Pamięci Narodowej, ale muszę mieć rekomendację pracownika naukowego z dziedziny historii. Niestety miejscowe osoby, które były świadkami tych wojennych wydarzeń i mogły coś powiedzieć już nie żyją. Jednak, jeśli ktoś posiada wiedzę dotyczącą Mechowej Góry, która pomogła by wyjaśnić jej historię proszę o kontakt. Każda informacja jest ważna. W obozach pracy byli ludzie nie tylko ze Świebodnej, ale i z dalszej okolicy. Może ktoś coś wie na ten temat – apeluje pani sołtys.

To wzniesienie w powiecie jarosławskim, posiadające wielkie atuty turystyczne i tajemniczą historię z pewnością zasługuje na uwagę. Jest skarbem do odkrycia.

Marcin Sobczak