Szczepienia ruszyły też u nas

W przeworskim i jarosławskim szpitalu już trwają szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszym ruszyły 30 grudnia. W drugim 4 stycznia. Na razie podlegają im pracownicy ochrony zdrowia. Szczepienia seniorów mają ruszyć w ostatnim tygodniu stycznia. Inne grupy muszą poczekać dłużej. Niestety, jak informuje Piotr Pochopień, dyrektor Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu po świętach znacznie zwiększyła się liczba chorych na COVID-19, którzy trafili do szpitala.

 

– Przewidywania o wzroście liczby chorych na COVID-19 po okresie świątecznym niestety się sprawdziły. W grudniu mieliśmy około 50 pacjentów zakażonych koronawirusem. Teraz jest ich około 80 – podsumowuje dyrektor COM zaznaczając, że szpital, który w zasadzie był przeznaczony dla zmagających się z COVID-19 przyjmuje już innych pacjentów. – Pacjentów niecowidowych mamy ponad stu. Zgodnie z zarządzeniem wojewody zredukowaliśmy liczbę łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19 na korzyść pacjentów z innymi chorobami – mówi P. Pochopień.

 

Już szczepią

Szczepienia ochronne przeciw koronawirusowi są podzielone na cztery etapy. W realizowanym obecnie etapie 0 podlegają im m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

– Zaszczepiono 75 pracowników SPZOZ w Przeworsku m.in.: dyrektora ds. lecznictwa, naczelną pielęgniarkę, lekarzy, pielęgniarki, położne, diagnostów laboratoryjnych, pracowników administracji i technicznych. Szczepienie odbyło się zgodnie z procedurami bez powikłań – informował w środę, 30 grudnia przeworski szpital.

– Rano w poniedziałek, 4 stycznia zaszczepiliśmy 80 osób. Po południu kolejne 80. Oczekujących z grupy 0 jest około 700. Szczepionki dostajemy w poniedziałki. Zamawiamy w czwartki – wymienia P. Pochopień. – Przestrzegamy zaleceń i szczepimy tylko osoby z grupy 0. Sam czekam na swoją kolejkę – dodaje.

W kolejnym etapie, który ma ruszyć końcem stycznia szczepieni będą pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat oraz pracownicy służb mundurowych, a także nauczyciele i pracownicy żłobków.

W trzecim etapie oznaczonym jako drugi zaszczepione zostaną osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Do nich dołączą osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

W ostatnim etapie szczepienie otrzymają pozostałe grupy osób dorosłych. Dzieci nie są objęte szczepieniami, choćby z tego względu, ze dopuszczone do stosowania szczepionki nie są przeznaczone dla nich. Jednak ministerstwo zdrowia zwraca uwagę, że w przypadku dzieci ważne jest przestrzeganie kalendarza innych szczepień.

 

Gdzie będą szczepić?

 Trwają szczepienia osób z grupy 0, czyli tych najbardziej narażonych na kontakt z koronawirusem. Pod koniec stycznia mają ruszyć dla seniorów. Potem dla kolejnych grup. Na stronach rządowych jest już mapa z lokalizacjami punktów szczepień przeciw COVID-19 w całym kraju. W powiecie jarosławskim i przeworskim jest 28 takich punktów. Lista ma być aktualizowana.

 

 

 

Miejscowość Placówka Adres
Adamówka Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Lekarska „Życie” s.c. NZOZ Przychodnia Lekarska Adamówka 29
Białoboki Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ALMUS” Białoboki 137
Chłopice DORMED sp. j. Dorota i Paweł Brzozowscy NZOZ MedicDor Chłopice 236
Chłopice DORMED sp. j. Dorota i Paweł Brzozowscy Poradnia lekarza rodzinnego Chłopice 236
Gniewczyna Łańcucka Jan Skrzypek NZOZ „Consilium” GNIEWCZYNA ŁAŃCUCKA 643
Jarosław COM POZ ul. 3 Maja 85
Jarosław COM   Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej Kraszewskiego 19
Jarosław Remedium -Lek E. Bednarski M. Sułek-Bednarska s.c. Gabinet lekarza POZ ul. 3 Maja 85
Jarosław Gabinet lekarski ul. 3 Maja 47B
Jarosław NZOZ MED.-JAR ul. 3 Maja 47B
Jarosław MED.-JAR Przychodnia NOVA ul. 3 Maja 47B
Jarosław RATOWNIK Sp. z o.o. ul. Poniatowskiego 53
Laszki Aurelia Czech-Kobyłko Centrum Medyczne ,,Rel-Med. Laszki 35a

 

Manasterz NZOZ Jawornik Polski s.c. Gabinet lekarza POZ Manasterz 139
Pawłosiów MED.-JAR Pawłosiów 62B
Pruchnik PANACEUM PRUCHNIK Sp. z o.o. Szkolna 10A
Pruchnik Prywatny Specjalistyczny Gabinet Lekarski Włodzimierz Ziemiński Szkolna 10a
Przeworsk SPZOZ Szpitalna 16
Przeworsk SAN-MED. s.c. Punkt Szczepień Tadeusza Kościuszki 2
Przeworsk VITAL – MED. Sp. z o.o. Niepodległości 59,
Przeworsk NZOZ „A-W MED.” Sp. z o.o. Jana Kilińskiego 2
Radymno ARS MEDICA Sp. z o.o. Punkt Szczepień Ars -Medica Legionów 1
Sieniawa Konrad Józef Myszor  Punkt szczepień ul. Piłsudskiego 6
Sieniawa DORMED sp. j. Dorota i Paweł Brzozowscy Poradnia lekarza rodzinnego ul. Jana III Sobieskiego 7
Sieniawa DORMED sp. j. Dorota i Paweł Brzozowscy Jana III Sobieskiego 825
Sieniawa Konrad Józef Myszor  Punkt szczepień Piłsudskiego     6
Wólka Pełkińska MULTIMED S.C. Poradnia POZ Wólka Pełkińska 136
Zarzecze SPZOZ Jana Pawła II

 

erka