Szansa na ożywienie pałacu w Rokietnicy

Projekt Innovation Manor Rokietnica, opracowany przez młodą, polską architekt, Natalię Gnoińską, został wybrany w konkursie Komisji Europejskiej spośród 1100 zgłoszeń, które wpłynęły z 26 krajów. Inicjatywa, zgłoszona do konkursu w kategorii „odzyskanie poczucia przynależności” to koncept przekształcenia zabytkowej posiadłości, jaką jest pałac w Rokietnicy w miejsce promujące edukację, współpracę i innowację ponad podziałami.

 

Celem i motywacją autorki finałowego, polskiego pomysłu konkursowego było tchnąć nowe życie w starą posiadłość, ważną dla lokalnej społeczności oraz jak zrobić to tak, aby nowe przeznaczenie pałacu sprzyjało rozwojowi kapitału społecznego i nie wywierało negatywnego wpływu na środowisko.

– Odwiedziłam Rokietnicę w zeszłym roku. Kierowały mną względy rodzinne. W rokietnickim pałacu urodziła się moja prababcia Rita Uznańska. Potem dowiedziałam się o konkursie. Połączyłam to razem i powstała propozycja wykorzystania zabytku położonego w pięknej lokalizacji. Chcę ją realizować przy zaangażowaniu społeczności lokalnej, wykorzystaniu jej zasobów wiedzy i przedsiębiorczości oraz korzystać z miejscowej tradycji – podkreśla Natalia Gnoińska.

W założeniach projektu zabytkowy pałac z pierwszej połowy 19. wieku, spichlerz i pozostałości po stajni uzyskają nowe funkcje. W spichlerzu powstanie wielofunkcyjna przestrzeń konferencyjna, miejsca do pracy zdalnej i miejsca noclegowe. W pałacu znajdzie miejsce przestrzeń wystawowa, czytelnia oraz medioteka. Dodatkowo przestrzeń parku doskonale nadaje się także do organizacji wydarzeń w plenerze, czy glampingu.

Gnoińska już spotkała się z przedstawicielami konserwatora zabytków i z samorządem Gminy Rokietnica. O swoim pomyśle opowiadała w rokietnickiej szkole. Rozmawiała też z obecnymi właścicielami pałacu. Udział w konkursie jest początkiem realizacji jej zamiarów. – Powołujemy do życia fundację z siedzibą w Rokietnicy. Jej celem będzie ożywianie i nadawanie nowych funkcji miejscom takim jak pałac w Rokietnicy – podsumowuje architekt. Informacje o projekcie znajdziemy na facebooku pod gasłem Rokietnica Manor – concept.

Natalia Gnoińska to 24 letnia absolwentka architektury oraz zrównoważonej konserwacji zabytków. Dyplomy otrzymała w University of Creative Arts oraz Welsh School of Architecture w Wielkiej Brytanii. Po studiach wróciła do Polski.

erka/Fot. arch, PWKZ.