Świętowali i promowali

W sobotę 21 sierpnia br. w Rączynie odbyły się Dożynki Wiejskie „Święto smaków”. Nazwa jest nieprzypadkowa bowiem miejscowść ta słynie z produkcji owoców miękkich. Oprócz obrzędu dożynkowego było wiele atrakcji takich jak stoiska z przetworami i rękodziełem, kuchnia polowa, zabawy dla dzieci i wiele innych. Całość okraszona muzyką kapeli ludowych.

Uroczystości rozpoczęła msza św. dziękczynna w miejscowym kościele pw. Nawiedzenia NMP, którą poprowadził ks. Włodzimierz Nowak. Dożynki odbyły się na placu Ochotniczej Straży Pożarnej. Wśród przybyłych gości byli: wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz posłanka na Sejm Anna Schmidt, przedstawiciel Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Maciej Opiłowski, starosta Przeworski Bogusław Urban, burmistrz Kańczugi Andrzej Żygadło z małżonką, radny Powiatu Przeworskiego Marcin Fujarowicz. Starostami dożynek byli: Elżbieta i Wiesław Morawscy.

Obrzęd dożynkowy przygotowała Grupa Wieńczarzy z Rączyny. Przygrywały i śpiewały kapele: Zespół Śpiewaczy „Heja Hola” z Pustkowa-Osiedla, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pustkowianie” równiez z Pustkowa-Osiedla oraz Zespół Ludowy „Jubilatki” ze Zgłobnia.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z tradycyjnie pieczonym chlebem, miodami, serami, sokami, syropami, nalewkami i przetworami owocowymi. Stoisko z rękodziełem ludowym również było oblegane. Nie zabrakło goracych dań z kuchni polowej oraz grilla. Był pokaz Zumba Fitness, wystawa obrazów Angeliki Paszyńskiej z Łopuszki Wielkiej. Odbyła się też kwesta na terapię genową lekiem Zolgmensa Bartusia Przychodzkiego z Sandomierza. Dla dzieci również przygotowano atrakcje. Były zjeżdżalnie, wata cukrowa i popcorn. Impreza zakończyła się zabawą taneczną z zespołem NOTO.

Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju wsi Rączyna, którego prezesem jest Adam Lewandowski, Ochotnicza Straż Pożarna w Rączynie na czele z prezesem i radnym gminnym Jackiem Kapelanem, sołtys Paweł Wojdyła i rada sołecka wsi Rączyna oraz miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, któremu przewodniczy Marianna Chmiel.

Marcin Sobczak

fot. umig Kańczuga