Święto ziemniaka w międzynarodowej odsłonie

Początek jesieni, to okres intensywnych prac w gospodarstwach, ogrodach i sadach, a także czas, gdy tradycyjnie robi się wykopki. Ziemniak w naszym jadłospisie, ale także w tradycji zajmuje bardzo ważne miejsce. Trudno wyobrazić sobie tradycyjny polski obiad bez smacznych ziemniaków w zestawie, dlatego też jest już od kilku lat motywem przewodnim „Gminnego Święta Ziemniaka” organizowanego w Gminie Przeworsk. To, już tradycyjne i doroczne spotkanie, odbyło się w minioną sobotę w Świętoniowej.

 

„Gminne Święto Ziemniaka” zostało zorganizowane przez Wójta Gminy Przeworsk, Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Świętoniowej, które miało okazję zaprezentować i ugościć wszystkich uczestników potrawami z ziemniaka.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Anna Huk, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, przedstawiciele Powiatu Przeworskiego, Samorządu Gminy Przeworsk, duchowieństwa, organizacji i stowarzyszeń. Ponadto w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele słowackiej Gminy Jabłonov na czele z Elizą Kożuszkową, przewodniczącą Rady Gminy.

– „Gminne Święto Ziemniaka” organizowane jest przede wszystkim dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy w podziękowaniu za ich doroczny wysiłek, za pomoc i obecność w życiu kulturalnym i społecznym naszej małej ojczyzny – podkreślił wójt Daniel Krawiec w swoim wystąpieniu.

 

Ziemniak królował w tym dniu wszędzie, był również w tematyce części artystycznej przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej w Świętoniowej. Dzieci i młodzież, śpiewem i tańcem zachęcili słuchaczy do dobrej zabawy, której nie zabrakło podczas ziemniaczanych konkursów. Konkurencji było sporo, a nad ich prawidłowym przebiegiem czuwała komisja w składzie: Anna Huk, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Agnieszka Bukowa-Jedynak, przewodnicząca Rady Powiatu Przeworskiego oraz Szymon Gruszka, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Przeworsku. Uczestnicy próbowali swoich sił m.in. w konkurencji na najdłuższą obierkę, najwyższą wieżę z ziemniaków, tarcie ziemniaków na czas, rzucie ziemniakiem do celu, a także mieli okazję „sadzić i zbierać ” kartofle dla zabawy. Rywalizowano chętnie, zwłaszcza, że na zwycięzców w każdej konkurencji czekały rzeczowe i słodkie nagrody. Na koniec spośród KGW, komisja konkursowa rozstrzygnęła konkurs na ziemniaka cudaka – zwycięzcą zostało KGW ze Studziana.

 

Ziemniak to główny temat ale nie jedyna atrakcja tegorocznego święta. W czasie trwania wydarzenia odbył się Międzynarodowy Festiwal Twórczości Ludowej, zadanie w ramach mikroprojektu „Kultura regionów zaklęta w sztuce”, który Gmina Przeworsk realizuje w partnerstwie ze słowacką gminą Jablonov. Zorganizowana została wystawa   poświęcona twórczości artystycznej obydwu gmin, można było na niej podziwiać talent malarski jak i rzemieślniczy, m.in. w obrazach oraz misternie wykonanych figurkach z drzewa lipowego . Jest nam niezmiernie miło, że nasi sąsiedzi ze Słowacji mogli poznać nasze zwyczaje, kulturę, sztukę, uczestniczyć w tym spotkaniu a także przedstawić nam swoich twórców i ich rękodzieło – mówiły Teresa Wielgos i Sabina Południak, koordynatorki projektu.

TP