Świątynie Jarosławia: Kościół Bożego Miłosierdzia

Parafię w dekanacie jarosławskim zachodnim erygowano 16 sierpnia 1985 roku po wydzieleniu jej z parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej. Wprawdzie przed II wojną światową istniał projekt wybudowania kościoła dla wiernych w południowo–zachodniej części miasta, jednak powrócono do niego dopiero w latach 80 ubiegłego stulecia.

Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w 1987 roku. Fundatorami parceli byli dwaj synowie generała Wacława   Scaevoli Wieczorkiewicza: Tomasz z Genewy i Bohdan z Paryża. Aktu darowizny parceli dokonano w 1987 roku. Na początku wybudowano prowizoryczną kaplicę i kontynuowano starania o budowę kościoła. W marcu 1987 uzyskano zgodę władz. Dwupoziomowy kościół o kubaturze 10.500 m³ i pow. 996 m² projektował inż. Edward Makowiecki. Wykopy rozpoczęto 26 sierpnia 1987 roku. Kościół budowano w latach 1987 – 1994. Kamień węgielny położono 3 listopada 1991 roku, aktu dokonał ksiądz arcybiskup Ignacy Tokarczuk.

W skład komitetu budowy wchodzili w większości parafianie: Lesław Brodowicz, Józef Maga, Józef Winiarz, Władysław Sowa, Michał Pałys, Józef Baziuk. Zespołem kierował Zenon Sznajder z Franciszkiem Wosiem oraz majstrem Władysławem Froncem. Większość prac wykonali sami parafianie, jak i prawie w całości pokryli koszty związane z realizacją tej inwestycji.

Kościół zasadniczo składa się z dwóch części, dolnej trójnawowej oraz górnej – jednonawowej z chórem schodkowym. Ołtarze główne występują w obydwu częściach na podwyższeniu, natomiast dwa ołtarze boczne tylko w górnym. Proboszczem od początku powstania parafii, aż do 2020 roku był ksiądz prałat Marian Nabrzyski. Parafia obejmuje osiedle domów jednorodzinnych na „Kolonii Oficerskiej” z Widną Górą i Kidałowice, gdzie znajduje się kościół filialny pw. NMP Matki Miłosierdzia. Obecnie proboszczem w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego jest ks. Maciej Kandefer.

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”