Sukces Filipa w prestiżowym konkursie naukowym w USA

– Filip Piękoś, uczeń naszej szkoły został laureatem międzynarodowego konkursu naukowego Regeneron ISEF w Dallas (USA). Zajął trzecie miejsce w kategorii Embedded Systems oraz otrzymał nagrodę specjalną IEEE. Jesteśmy dumni, że reprezentował szkołę, Jarosław i Polskę – informuje Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.

Filip jest uczniem klasy drugiej. Kształci się w zawodzie technik programista. 15-latek dzięki wynalezionej przez siebie klawiaturze miał zaszczyt reprezentować Polskę w konkursie Regeneron ISEF, czyli najważniejszym konkursie dla młodych naukowców na świecie, podczas którego młodzież z całego świata walczy o stypendia o łącznej wartości ponad 100 tys. dolarów oraz wyjazdy naukowe, staże i nagrody specjalne. O prestiżu tego wydarzenia świadczy również fakt, że swoją naukową drogę w tym konkursie rozpoczynało aż 27 późniejszych noblistów. Filip mógł wziąć w nim udział dzięki Fundacji Zaawansowanych Technologii i Konkursowi Explory, w którym w ubiegłym roku zwyciężył.

Do Dallas nastolatek udał się w towarzystwie swojego taty oraz Artura Tutki, nauczyciela ZSTiO. Podczas 5-dniowego pobytu zaprezentował tam swój wynalazek – ZHELTA K6, czyli personalizowaną, programowalną klawiaturę do komputera, tabletu, smartfonu i telewizora przeznaczoną dla niepełnosprawnych z całkowitą nieczynnością kończyn dolnych i górnych. Urządzenie posiada 6 elementów czynnych, których funkcje można dostosować do indywidualnych wymagań użytkownika. Wbudowany w klawiaturę wyświetlacz OLED umożliwia podgląd aktualnie wprowadzonego oprogramowania, funkcji klawiszy lub dowolnych innych informacji.

– Do stworzenia mojego projektu zainspirował mnie znajomy, który przez chorobę nie mógł obsługiwać komputera za pomocą rąk. Zauważyłem, że tego typu ograniczenia mogą uniemożliwiać kontakt ze światem i stanowić wykluczenie społeczne, dlatego postanowiłem stawić czoła temu problemowi – tłumaczył Filip, po zwycięstwie w polskim Konkursie Explory 2022, który był jego przepustką do udziału w konkursie Regeneron ISEF.

Sukces Filipa jest o tyle duży, że jeszcze nikomu w Polsce nie udało się zwyciężyć w tym prestiżowym konkursie.

– Jesteśmy pod niesamowitym wrażeniem, czego ten młody człowiek dokonał w niespełna rok czasu – mówi A. Tutka. – Równanie się sprawdziło: Szkoła + Uczeń + Rodzic + Media = Sukces – dodaje.

Oprócz Filipa Polskę w konkursie Regeneron ISEF reprezentowały jeszcze 3 uczennice z Warszawy: Katarzyna Furmanek, która zajęła się innowacyjnym leczeniem trądziku oraz Karolina Markiewicz i Oliwia Górska, które przez swój projekt chciały zwrócić uwagę na kwestię negatywnego wpływu dwutlenku węgla i nawozów sztucznych na ekosystemy wodne.

4-osobowa delegacja z Polski prezentowała swoje pomysły przed międzynarodowym jury i ponad 8 tysiącami uczniów.

– Klimat tego wydarzenia jest nie do opisania – mówi A. Tutka wymieniając największe autorytety i instytucje jakie uczestniczyły w tym wydarzeniu.

Jaki los czeka Filipa po zwycięstwie w konkursie Regeneron ISEF? Tego jeszcze nie wiadomo. Na chwilę obecną jest za wcześnie by o tym mówić. Jedno jest pewne. O tym młodym wynalazcy zapewne usłyszymy jeszcze nie jeden raz.

EK fot. org.