Starosta zarobi mniej

Dość zaskakujące rozstrzygnięcia przyniosła ostatnia sesja Rady Powiatu Przeworskiego. Zarząd powiatu ze starostą Bogusławem Urbanem na czele, nie otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za ubiegły rok. Gdyby jeszcze tego było mało, Rada większością głosów zdecydowała o zmniejszeniu wynagrodzenia pobieranego przez starostę.

 

Sesja, która odbyła się w piątek, 8 lipca, rozpoczęła się od projektów uchwał proponowanych do wprowadzenia do porządku sesji. Część z nich została przyjęta, ale dało się zauważyć, że w Radzie nastąpił dość wyraźny podział i po jednomyślnych decyzjach nie ma już śladu. Wcześniej jednak odbyło się przedstawienie Raportu o stanie Powiatu Przeworskiego za 2021 rok oraz debata nad nim. Radni mieli do raportu kilka uwag i pytań, co już było zapowiedzią że coś może dziać się potem. Pytali zwłaszcza Zbigniew Kiszka oraz Jerzy Mazur. Decyzją Rady, nowym członkiem Komisji Rewizyjnej został Jerzy Mazur. Z prac w komisji zrezygnowali Jacek Pieniążek oraz Katarzyna Solarz, po tym jak na poprzedniej sesji z funkcji przewodniczącego tejże komisji zrezygnował Krzysztof Bartuś, a zastąpił go Bogdan Sebzda.

 

Brak wotum i absolutorium

Mimo pozytywnej opinii Regionanej Izby Obrachunkowej, radni ostatecznie nie udzielili zarządowi powiatu wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok.

Siedmiu radnych było „za”: Krzysztof Bartuś, Zdzisław Doskocz, Jacek Kierepka, Zenon Koper, Łukasz Laska, Jacek Pieniążek oraz Katarzyna Solarz. Jedenastu radnych było przeciw: Agnieszka Bukowa-Jedynak, Wiesław Bukowski, Marcin Fujarowicz, Zbigniew Kiszka, Wiesław Kubicki, Jerzy Mazur, Janusz Owsiak, Bogdan Sebzda, Paweł Tworek, Józef Więcław i Mieczysław Żuk. Głosowanie wzbudziło zaskoczenie radnego i członka zarządu, Łukasza Laski. Bezskutecznie próbował uzyskać odpowiedź dotyczącą pobudek, jakimi kierowali się dwaj pozostali członkowie zarządu – Bukowski i Żuk, którzy zagłosowali przeciw. Przypominał, że podczas wszystkich posiedzeń zarządu zawsze byli „za”, a teraz m.in. ich działanie doprowadzające do braku wotum zaufania będzie równało się złożeniu wniosku o odwołanie zarządu.

 

Niższe wynagrodzenie

Radni tego dnia stosunkiem głosów 10 do 7 przegłosowali też obniżenie wynagrodzenia starosty przeworskiego – punkt który został wprowadzony na początku obrad.

Ustala się miesięczne wynagrodzenie starosty przeworskiego w następującej wysokości: zasadnicze 8.344 zł, dodatek funkcyjny 2.760 zł, dodatek specjalny w wysokości 30% łącznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Ponadto starosście przysługuje też dodatek za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowe i dodatkowe wynagrodzenie roczne – odczytała treść uchwały A. Bukowa-Jedynak.

Uchwała wywołała zaskoczenie wśród części radnych, również u starosty, który po enigmatycznie przedstawionym projekcie uchwały żartobliwie stwierdził, że nie jest pewien, czy ostatecznie chodzi o podwyżkę czy obniżenie wynagrodzenia. Odnosząc się do tematu po tym, jak radni zdecydowali o obniżeniu jego poborów, ocenił że jest to sprawa bez precedensu na terenie naszego wojewodztwa, a może i w kraju.

To jest ocena mojej pracy przez Radę. Przez trzy i pół roku nie zgłoszono do mnie żadnych zastrzeżeń. W tamtym roku Rada praktycznie jednogłośnie wszystko przyjmowała. Zatanawiam się co się stało w marcu, kwietniu, że jestem „be”. Jakbyście mogli, to byście mnie na taczkach wywieźli – powiedział starosta przypominając, jak pozytywnie do tej pory go oceniano oraz jaką pozycję ma powiat przeworski w rankingach. Zauważył też, że zawiść i niechęć do niego nasiliła się po wydaniu przez powiat gazety, w której przedstawił inwestycje i plany powiatu na przyszłość.

DP