Stare remizy OSP: Remiza w Sieteszy

O pierwszej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieteszy wiemy tylko tyle, że był to nieduży budynek z desek w formie szopy.

 

Kolejna remiza to również remiza drewniana zbita z desek, ale znacznie większa. Przechowywano w niej sikawkę czterokołową konną, sikawkę kubłową tzw. taczkową oraz pozostały sprzęt strażacki, a od roku 1960 także samochód marki Dodge, zakupiony od Jednostki Wojskowej w Łańcucie, którego kierowcą był druh Władysław Wiglusz.

Nowa remiza OSP Sietesz

Drewniana remiza służyła strażakom z Sieteszy dość długo, bo aż do 1970 r., do czasu wybudowania remizy murowanej mającej służyć nie tylko strażakom, ale i całej wsi. Budowa nowej remizy trwała kilka lat, już w 1963 r. zaczęto gromadzić materiał budowlany, następnie przystąpiono do opracowania dokumentacji technicznej, której projektantem był inż. Bronisław Rut. Przy budowie remizy w ramach czynu społecznego zaangażowana była młodzież ze Szkoły Podstawowej, pracownicy Gminnej Spółdzielni, pracownicy kasy SOP (Służba Ochrony Państwa), członkowie Koła ZMW (Związek Młodzieży Wiejskiej), Kółka Rolniczego, miejscowi gospodarze oraz wiele innych osób. 6 września 1970 r. oddano ją do użytku jako duży, obszerny Dom Strażaka, w którym znalazły się pomieszczenia: duża sala wraz ze sceną, sala mała, dyżurka, dwa garaże na samochody bojowe, pomieszczenia na magazyn podręczny oraz sala sprzedażowa.

Budynek remizy spełniał więc wielorakie funkcje dając jednocześnie źródło stałego dochodu, które przeznaczano na cele działalności strażackiej w Sieteszy.

Wojciech Kruk

Dział Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku