burst

Stare remizy OSP: Bóbrka Kańczucka i Krzeczowice

Wszystkie powstające na początku XX wieku i w latach późniejszych Ochotnicze Straże Pożarne w powiecie przeworskim posiadały remizy, które były schronem na sikawkę i narzędzia strażackie. Głównie były to szopy zbite z desek i kryte słomą lub co najwyżej gontem. Takie małe i drewniane remizy posiadały sąsiadujące ze sobą wioski Bóbrka Kańczucka i Krzeczowice.

 

OSP Bóbrka Kańczucka początkowo posiadała małą remizę, gdyż nie dysponowała ona żadnym sprzętem strażackim. Dopiero kiedy czynem społecznym oraz zaangażowaniu się Prezesa OSP Romana Kamińskiego i Naczelnika Antoniego Weselaka wybudowano nową remizę, straż otrzymała motopompę. Nowa remiza, której koszt wyniósł 759 tys. zł, oddano do użytku w 1974 r.

 

Podobnie jak OSP w Bóbrce Kańczuckiej swój sprzęt przeciwpożarowy przechowywała w drewnianej szopie Ochotnicza Straż Pożarna w Krzeczowicach. Szopa ta znajdowała się w pobliżu szkoły. Sprzęt, który w szopie nie był należycie zabezpieczony niejednokrotnie ulegał całkowitej dewastacji, w związku z tą sytuacją narodził się pomysł budowy nowej murowanej remizy, gdzie pod kierunkiem Prezesa OSP Andrzeja Bieleckiego zaczęto gromadzić środki do osiągnięcia zamierzonego celu. Dzięki dużemu zaangażowaniu miejscowych strażaków oraz Naczelnika OSP Kańczuga Zygmunta Bawora i Prezesa Karola Szymczakiewicza udało się wybudować remizę. Murowany budynek, który posiadał część pomieszczeń na sprzęt strażacki oraz część przeznaczoną na sprawy administracyjno – kulturalne OSP i mieszkańców całej wsi, oddano do użytku w 1976 r. Remiza rozbudowana i odnowiona w latach późniejszych służy miejscowym strażakom OSP do dnia dzisiejszego.

Wojciech Kruk

Dział Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku

Fot. zbiory Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku