Sprzątali brzegi Mleczki

Mieszkańcy gminy Pruchnik już drugi raz włączyli się w ogólnopolską akcję „Operacja Czysta Rzeka” organizując sprzątanie przepływającej przez gminę Mleczki. W ubiegłym roku zebrali około 4 tony śmieci na półtorakilometrowym odcinku rzeki. W minioną sobotę, podczas kolejnej edycji sprzątania zebrali około 2 tony odpadów z kilometrowego odcinka rzeki.

Chcemy spróbować tego w naszej gminie – mówił w ubiegłym roku Krzysztof Łuc, dyrektor Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku i organizator akcji „Czysta Rzeka Mleczka”. Po zakończeniu ubiegłorocznego sprzątania K. Łuc przyznał, że spodziewał się, iż śmieci będzie dużo śmieci ale nie spodziewał się, że zbiorą niemal 4 tony na dość krótkim rzeki. W tym roku było podobnie. Sprzątanie opiera się na wolontariuszach, którzy wcześniej zgłaszają swój udział. Dołączają do nich osoby w dniu akcji. Rok temu sprzątających wsparli strażacy z OSP nr 1 i 2, a odbiór odpadów zorganizowały władze samorządowe i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu.

W tym roku do akcji przystąpiło 8 wolontariuszy ale ilość osób, które wzięły się za porządkowanie była znacznie większa. – Dodatkowo do akcji przyłączyli się jeszcze mieszkańcy trzech innych miejscowości gminy Pruchnik. Całość śmieci, a było ich sporo odebrał lokalny samorząd. Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczną akcję – mówi K. Łuc.

Nad organizacją i sprawnym przeprowadzeniem sprzątania czuwali K. Łuc oraz Grzegorz Tarnawski, a razem z nimi śmieci zbierali: Izabela i Mateusz Szkoła, Paulina Hamerla, Kamil Węgrzyniak, Adrian i Mateusz Fudali i Wojciech Stec oraz strażacy ochotnicy i seniorowie z Klubu Senior + z Hawłowic, sołectwo Jodłówka Parcelacja z sołtys Marią Wojdyło oraz sołectwo Rozbórz Okrągły z sołtysem Mateuszem Dzikim.

Za rok kolejna Operacja Czysta Rzeka.

erka