Spotkanie z biskupem Marianem Buczkiem

W czwartek, 25 maja w Katolickim Centrum Kultury przy Kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu odbyło się spotkanie z bp Marianem Buczkiem, emerytowanym ordynariuszem diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie.

 

Spotkanie było połączone z promocją książki „Biskup polski na Siczy Kozackiej”, w której zawarty został wywiad rzeka z bp Marianem Buczkiem o jego posłudze na Ukrainie.

Podczas spotkania bp M. Buczek opowiedział m.in. o relacjach polsko-ukraińskich oraz stosunkach między Kościołem rzymskokatolickim a Kościołem grekokatolickim.

Moderatorem tego wydarzenia był prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki, Prezes Instytutu Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej.

Spotkanie z biskupem seniorem M. Buczkiem poprzedziła Msza św. pod jego przewodnictwem.

Bp M. Buczek pochodzi z Cieszanowa. W latach 2002-2007 był biskupem pomocniczym lwowskim, a następnie do roku 2009 biskupem koadiutorem charkowsko-zaporoskim. W latach 2009-2014 był biskupem diecezjalnym charkowsko-zaporoskim, a od 2014 roku jest biskupem seniorem tej diecezji. W 2009 roku otrzymał ukraiński order za zasługi trzeciego stopnia.

EK, fot. Parafia pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu