Spadający z dachu śnieg omal nie zabił kobiety

– Gdybym podeszła kilka sekund wcześniej uderzył by mnie zerwany daszek nad wejściem do klatki schodowej. Oderwała go potężna bryła śniegu spadająca z dachu – wspomina mieszkanka bloku przy ul. Poniatowskiego w Jarosławiu. Lokatorzy narzekają. Uważają, że zarządzająca budynkiem Spółdzielnia Mieszkaniowa w Jarosławiu zamontowała zadaszenia nie wytrzymujące naporu śniegu i przez to są groźne. Spółdzielnia zaś apeluje o ostrożność.

 

Dawniej daszki nad wejściem do klatek schodowych były solidne. Betonowe. Wymieniono je na ładniejsze, składające się ze stalowej konstrukcji pokrytej pleksą. Wyglądają nowocześniej, ale nie są zbyt odporne na uderzenia spadającego z dachu mokrego śniegu – opisują mieszkańcy. W tamtym roku ciężkie bryły śniegu zniszczyły wszystkie daszki w bloku. Spółdzielnia stanęła na wysokości zadania i odnowiła zadaszenia na takie same. Po ostatnich opadach śniegu tylko jedno ocalało. Pozostałe są mniej lub bardziej zniszczone. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców władze spółdzielni wywiesiły na drzwiach wejściowych apel, by w związku z nawisami śnieżnymi zachowali ostrożność.

– Wygląda na to, że nikt nie potrafił przewidzieć, iż śnieg zachowa się podobnie jak rok temu i daszki oberwie – mówią lokatorzy. Początkiem ubiegłego tygodnia zwracali uwagę w zarządzie spółdzielni ostrzegając, że odrywający się daszek obciążony śniegiem może zrobić krzywdę. Interwencja zarządcy była szybka i objawiła się kartką przyklejoną do drzwi.

Lokatorzy obawiają się, że spółdzielnia skorzysta z już przyjętego sposobu postępowania i ponownie wymieni zadaszenia na takie jakie były.

– Daszki nad wejściami do klatek schodowych nie są odporne na spadający śnieg ponieważ nie w taki celu zostały tam zamontowane. Mają służyć mieszkańcom wchodzącym do klatki schodowej jako ochrona przed opadami atmosferycznymi. Problem z odrywającymi się nawisami śnieżnymi, spadającymi na chodnik przy klatkach schodowych pojawia się od czasu do czasu, kiedy po opadach śniegu, występują silne wiatry przesuwające zalegającą pokrywę śnieżną w kierunku elewacji na której są wejścia do klatek schodowych. Po sezonie zimowym zostaną na dachu zamontowane odpowiednie śniego-łapy, likwidujące ten problem – zapewnia Czesław Staśkiewicz, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Jarosławiu.

erka