Spacerek po Jarosławiu – część 6

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości” zaprasza na wędrówki po jednym z piękniejszych miejsc w Polsce z przewodnikiem turystycznym Jerzym Czechowiczem

 

W centrum rynku znajduje się najważniejsza budowla, czyli Ratusz – siedziba władz miasta. Pierwszy ratusz, pochodzący z XV wieku był drewniany, w stylu gotyckim, dawniej otoczony kramami kupieckimi. Pożar jaki wybuchł w mieście w 1600 roku strawił go. W jego miejsce stanął nowy, murowany. Natomiast po pożarze w 1625 roku ratusz odbudowano w stylu barokowym. W 1782 roku Austriacy zajęli ratusz na warsztaty wojskowe, przy tej okazji rozebrali dwa piętra. W 1850 roku przystąpiono do odbudowy budynku w stylu neogotyku angielskiego. Pod koniec XIX wieku ratusz poddano pracom remontowo – budowlanym, dobudowując rozebrane wcześniej piętra, jak i górną część wieży, nadając mu wygląd obecny, czyli neorenesansowy.

Będąc na rynku nie sposób ominąć i nie zauważyć wizytówki Jarosławia, jaką jest Kamienica Orsettich. Została wybudowana w latach 1570 – 1585, zaś w latach 1633- 1646 rozbudowana. Od 1945 roku kamienica jest siedzibą muzeum. To jedna z piękniejszych kamienic mieszczańskich, jest symbolem dobrobytu i znaczenia Jarosławia. W kamienicy Gruszewiczów, Rynek 6 w Wielkiej Izbie znajduje się cenna polichromia z XVI wieku ze scenami pasyjnymi. Na kamienicy Józefa Rohma, właściciela apteki „Pod Orłem” zachował się napis „założona w r. 1680”. Pod kamienicami w Rynku nr 5 i 14 znajdują się wejścia do Podziemnych Tras Turystycznych. Wielopoziomowe korytarze i komory służyły jako składy towarów podczas słynnych jarmarków jarosławskich. W części zachodniej rynku był zlokalizowany gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych (tytuł Kolegiaty od 1523 roku). Po zawaleniu górnej części wieży w 1804 roku rząd austriacki podjął decyzję o rozbiorze Kolegiaty.

cdn.

 

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”