Sezon komunijny w pełni

Wraz z początkiem maja rozpoczęły się komunie. Niektóre parafie odsunęły tę uroczystość w czasie, inne pozostały przy majowych terminach.

 

– Mój syn przyjmie I Komunię św. w najbliższą niedzielę. Nie planujemy żadnego większego przyjęcia. Zaprosiliśmy same najbliższe osoby: dziadków oraz rodziców chrzestnych. Cieszymy się, że termin komunii nie został przesunięty. Dzieci tak bardzo na ten moment czekają. Tyle czasu się przygotowywały – mówiła w ubiegłym tygodniu pani Anna, mama 9-letniego Igora, który w minioną niedzielę przyjął Komunię św.

Zadowolona z majowego terminu uroczystości była również pani Monika, mama Wiktora.

– Planowaliśmy przyjęcie w restauracji. Z wyprzedzeniem zarezerwowaliśmy termin. Niestety w obecnej sytuacji zmuszeni jesteśmy zorganizować komunię w domu. Skorzystamy jednak z cateringu, jaki oferuje jedna z okolicznych restauracji – mówi.

Terminy I Komunii św. najczęściej są ustalane przez proboszczów w porozumieniu z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych. W ubiegłym roku komunie organizowane były niemal przez całe lato.

– Moja córka przyjmowała I Komunię św. w sierpniu ubiegłego roku. Jej termin był kilkukrotnie zmieniany, dlatego zrezygnowaliśmy z zarezerwowanego miejsca w lokalu. Postanowiliśmy zorganizować przyjęcie komunijne w ogrodzie. Kupiliśmy nawet namiot. Niestety dwa dni przed uroczystością zerwał się wiatr, który go połamał. W ostatniej chwili wypożyczyliśmy drugi – wspomina z uśmiechem na twarzy pan Krzysztof, tata Emilki.

 

Komunie rozpoczęły się w maju

W połowie kwietnia abp Adam Szal, metropolita przemyski wydał rozporządzenie względem organizacji I Komunii św. Z jego zapisów wynikało, że parafie mogą zachować wcześniej ustalony termin, bądź wyznaczyć nowy, dla tych dzieci, których rodzice wyraźnie wyrażą taką wolę. Uroczystość można było także przenieść na późniejszy, bardziej dogodny i bezpieczny czas. Na takie rozwiązanie zdecydowało się co najmniej kilka okolicznych parafii, jednak w większości przypadków zachowane zostały terminy majowe.

Już początkiem maja do I Komunii św. przystąpiły m.in. dzieci z parafii pw. Chrystusa Króla w Przeworsku oraz z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jarosławiu. Tydzień później komunie odbyły się także m.in. w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu, parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Jarosławiu, parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu czy w parafiipw. Bożego Ciała w Jarosławiu.

W liczniejszych parafiach dzieci przyjmują I Komunię św. w kilku grupach na osobnych Mszach św. Planowanie uroczystości w dużej mierze zależało także od rządowych obostrzeń.

 

Ile kosztuje catering na komunię?

Catering na przyjęcie komunijne kosztuje od 60 do 200 zł za gościa. Dla przykładu w cenie 65 zł za osobę mamy zupę, danie główne, dwie surówki oraz deser. Jeśli ktoś pokusi się o przystawki, ciasta, napoje czy inne zimne przekąski, wówczas cena jest odpowiednio wyższa. Dania na wynos to teraz jedyny sposób, w jaki mogą zarabiać restauracje. Niektóre oferują także obsługę kelnerską oraz możliwość wypożyczenia stołów, krzeseł, naczyń, obrusów czy zadaszenia miejsca uroczystości.

 

Prezenty i artykuły komunijne

Na komuniach zarabiają też producenci i sprzedawcy biżuterii, elektroniki, rowerów, dewocjonaliów i innych upominków. Przychody ze sprzedaży prezentów raczej zagrożone nie są, choć niewykluczone, że rozłożą się one w czasie.

– Ruch związany z zakupami rozpoczął się dopiero w kwietniu. Ludzie chodzą, pytają, oglądają. Każdy chce być raczej przygotowany. Wcześniej nikt nawet nie wiedział, czy komunie będą teraz organizowane – mówią sprzedawcy.

EK, . Fot. Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu.