Sesje zgodnie z planem

Pod koniec marca odbyły się sesje rad miejskich bądź gminnych. Obradowali m.in. radni w Przeworsku i Zarzeczu. W obu przypadkach wszystko przebiegało dość sprawnie.

 

Sesja Rady Miasta Przeworska miała miejsce w czwartek, 31 marca. Burmistrz poinformował m.in. o sytuacji z nadawaniem numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Jak ocenił L. Kisiel, fala ta nieco osłabła – do 31. marca nadano 184 PESEL-e, w tym 95 dzieciom. W USC zarejestrowano również już jednego noworodka. Rośnie z kolei ilość wniosków o świadczenia pieniężne za zakwaterowanie obywatela Ukrainy. Także w szkołach jest coraz więcej uczniów z Ukrainy – pod koniec marca było to już blisko 50 dzieci we wszystkich trzech szkołach podstawowych i przedszkolu sióstr Miłosierdzia. Jak poinformował Burmistrz, na razie nie ma konieczności tworzenia osobnych oddziałów przygotowawczych. Podczas sesji radni zdecydowali też m.in. o zmianach w budżecie Gminy Miejskiej Przeworsk, podjęciu uchwały w sprawie zakresu pomocy obywatelom Ukrainy, a także przyjęli Sprawozdania z działalności MOPS w Przeworsku, realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2019-2023 oraz realizacji Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za rok 2021.

 

Zarzecze

Sesja Rady Gminy Zarzecze odbyła się trzy dni wcześniej, 28 marca. Radni poruszali m.in. tematy dotyczące rozbudowy oczyszczalni ścieków w Zarzeczu oraz budowy kanalizacji w Maćkówce czy też przekształcenia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zarzeczu wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Zarzeczu poprzez likwidację Szkoły Filialnej im. Kard. Wyszyńskiego w Rożniatowie. Podjęto uchwałę w sprawie wysokości ekwiwalentu pieniężnego za udział strażaka ratownika OSP w działaniu ratowniczym, akcji ratunkowej, szkoleniu lub ćwiczeniu. Zdecydowano także o lokalizacji targowiska, gdzie w piątki i soboty będzie mógł być prowadzony handel przez rolników i ich domowników. Będzie to działka przy ul. Jana Pawła II na wysokości budynku nr 22, która z czasem zostanie utwardzona. Kilkanaście minut poświęcono punktowi dotyczącemu dyskusji i wolnych wniosków. Tu jednak również obyło się bez kontrowersji, większość wypowiedzi stanowiły pytania o drobne, ale ważne dla mieszkańców sprawy, jak np. ławki, czy barierki oraz podziękowania, m.in. za udział w akcjach pomocy na rzecz uchodźców.

 

DP