Seniorzy nie dają się nabrać na fałszywego policjanta

Złodzieje zaatakowali ze zdwojoną siłą. Dzwonią do starszych osób i próbują metodą „na policjanta” wyłudzić pieniądze. Seniorzy na szczęście nie są już tak łatwowierni. Wszelkie próby oszustwa zgłaszają na policję. Policjanci nadal jednak apelują o ostrożność.

 

– W środę, 16 listopada dyżurny jarosławskiej jednostki otrzymał 7 zgłoszeń dotyczących prób oszukania seniorów metodą na tak zwanego „policjanta” – informuje asp. szt. Anna Długosz, oficer prasowy KPP w Jarosławiu.

Podobne telefony miały miejsce w również następnego dnia. – Przestępcy z wymyśloną legendą dzwonią do starszych osób i podają się za policjantów prowadzących działania wymierzone przeciwko oszustom. Straszą utratą pieniędzy, kosztowności i żądają „pomocy”, która ma polegać na wypłacie gotówki i przekazania jej fałszywym policjantom – tłumaczy oficer prasowy.

Tym razem seniorzy, do których zadzwonili fałszywi policjanci rozłączali się i nie kontynuowali rozmowy, ponieważ zorientowali się, że mają do czynienia z oszustem. Dzięki temu uratowali swoje oszczędności. Uważać jednak trzeba, bo takie telefony mogą się powtarzać.

 

Policjanci apelują o ostrożność!

  • W momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, pracownika banku itp. będzie żądał od nas pieniędzy – funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć rozmowę telefoniczną!
  • Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystaniu z innego aparatu telefonicznego!)
  • Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania.
  • Pamiętajmy również, że policjanci nigdy nie dzwonią, by zaproponować udział w prowadzonych przez siebie działaniach! Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nie odbierają pieniędzy na przechowanie czy do celów prowadzonej akcji, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom!
  • By wyeliminować niechciane anonimowe połączenia, i tym samym w dużej mierze ograniczyć oszustom możliwość dodzwonienia się na nasz telefon, można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.

EK/KPP