Ruszyła Kolej Aglomeracyjna

Od 1 stycznia ruszyły pierwsze kursy pociągów w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Dla podróżnych oznacza to przede wszystkim większą częstotliwość kursów między miastami.

 

Głównym założeniem Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej jest większa częstotliwość kursów, umożliwiająca lepszą komunikację pomiędzy Rzeszowem, Dębicą, Przeworskiem, Strzyżowem i Kolbuszową. Jak informuje Podkarpacki Urząd Marszałkowski, pociągi PKA uzupełnią ofertę połączeń regionalnych i wspólnie będą jeździć w godzinach szczytu co 30 minut, a poza nimi co godzinę. W weekendy połączenia będą co dwie godziny.

Co ważne, operatorem PKA jest spółka PolRegio, przewoźnik wyłoniony w trybie przetargu, który będzie także realizował pozostałe połączenia regionalne na Podkarpaciu. Pasażerowie będą mogli więc korzystać z tej samej taryfy biletowej i honorowany będzie wspólny bilet ZTM Rzeszów.

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna powstaje w ramach dwóch projektów unijnych: pierwszego dotyczącego zakupu taboru wraz z budową zaplecza technicznego o wartości ponad 337 mln zł oraz drugiego, związanego z budową i modernizacją linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej o wartości 370 mln zł. W ramach pierwszego projektu kupionych zostało już 10 nowych pociągów: 8 elektrycznych i 2 spalinowe wyprodukowane przez Newag Nowy Sącz. Drugi projekt związany jest z budową zupełnie nowej linii kolejowej prowadzącej do Portu Lotniczego w Jasionce.

DP