Rozpoczęły się matury

Ruszyły tegoroczne matury, zaczęły się tradycyjnie egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 10 maja i potrwa do 23 maja. W powiecie przeworskim do egzaminu dojrzałości przystąpiło około 330 uczniów. W tym roku egzamin dojrzałości zdawany jest w dwóch formułach.

 

Powiat Przeworski jest organem prowadzącym dla trzech szkół ponadpodstawowych. – W Zespole Szkół Zawodowych im. Jana III Sobieskiego w Przeworsku do matury przystąpiło 14 absolwentów liceum i 92 technikum. Kilkunastu absolwentów z lat poprzednich poprawiało swój wynik. Najczęściej wybieranymi przedmiotami w wersji rozszerzonej były: język angielski, matematyka i geografia. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Jagiełło w Przeworsku do matury przystąpiło 119 tegorocznych abiturientów oraz 11 osób z lat poprzednich. Wśród zdających przedmioty rozszerzone największą popularnością cieszyły się: język angielski, język polski i biologia. W Liceum Ogólnokształcącym w Sieniawie do matury przystąpiło 29 absolwentów z 2023 roku i 2 z lat ubiegłych – mówi Joanna Mordarska, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Przeworsku.

W Zespole Szkół w Zarzeczu oraz w Zespole Szkół w Kańczudze maturę zdaje łącznie około 60 osób.

Podobnie kształtuje się sytuacja w powiecie jarosławskim.

– Wśród około 272 400 zdających w całej Polsce maturzystów około 960 to absolwenci szkół ponadpodstawowych z powiatu jarosławskiego – informuje Marta Kurpiel, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu. – Wśród przedmiotów dodatkowych maturzyści w tym roku najczęściej wybierali: język angielski, matematykę, język polski, biologię oraz geografię (uczniowie mają prawo wybrać kilka przedmiotów dodatkowych, jednak nie więcej niż 5) – dodaje M. Kurpiel.

 

Dwie formy egzaminu

W tym roku egzamin maturalny zdawany jest w dwóch formułach. Formuła 2023 (tzw. nowa matura) skierowana jest do absolwentów liceów ogólnokształcących, natomiast Formuła 2015 do uczniów techników 4-letnich, szkół branżowych II stopnia i dla absolwentów wszystkich typów szkół z lat ubiegłych. Formuła matury wskazuje na to, że każdy zdający ją uczeń musi przystąpić do 6 egzaminów: w tym do egzaminów pisemnych z języka polskiego – poziom podstawowy, języka obcego nowożytnego – poziom podstawowy, matematyki – poziom podstawowy oraz do co najmniej jednego przedmiotu wybranego – poziom rozszerzony. W części ustnej – do języka polskiego i języka obcego nowożytnego (w części ustnej nie określa się poziomu). Warunkiem zdania matury jest uzyskanie co najmniej 30% punktów z obowiązkowych przedmiotów (język polski, język obcy nowożytny i matematyka oraz przedmioty w części ustnej) oraz przystąpienie do jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (bez względu na osiągnięty wynik procentowy).

Jakie nastroje towarzyszyły tegorocznym maturzystom podczas pierwszego dnia matur? Większość osób opuszczała sale egzaminacyjne z uśmiechem.

– Przystępując do matury, miałam obawy związane z nową formułą egzaminu.

Na szczęście obyło się bez niespodzianek. Spotkałam się z treściami omawianymi podczas zajęć szkolnych – mówi Patrycja, maturzystka z LO im. Władysława Jagiełły w Przeworsku.

Matury zakończą się 23 maja. Ich wyniki będą znane 7 lipca.

– Trzymamy kciuki za wszystkich maturzystów. Życzymy im połamania piór, trafnych rozwiązań i zadowalających wyników – mówią M. Kurpiel oraz J. Mordarska.

 

EK, Fot. ZS w Kańczudze.