Rekord Polski podczas zawodów w układaniu kostki Rubika na czas

W dniach 11-12 maja w Szkole Podstawowej Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu odbywały się II Jarosławskie zawody w Speedcubingu. Pobity został rekord Polski w konkurencji 3×3 układanej jedną ręką. Radosław Marcinek dokonał tego w czasie 6.28 sekundy. To drugi czas w Europie i trzeci na świecie.

 

Zawody zostały zorganizowane przez Szkołę Podstawową Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, Hufiec ZHP Jarosław, Klub Kostki Rubika Jarosław oraz Cube4fun.pl – profesjonalne lekcje speedcubingu. W zawodach wzięło udział około 50 uczestników z całej Polski, którzy rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach. Najmłodszym z nich był Miłosz Dąbrowski z Jarosławia.

– Podia w konkurencji kostki 3×3 zdobyli Radosław Marcinek, Oskar Hanuszkiewicz oraz Maciej Skowroński. Najmłodsi uczestnicy Klubu Kostki Rubika powalczyli też o puchar klubu. W konkurencji 3×3 wygrał Ksawery tuż za nim był Oliwier , a podium zamyka Kacper. W tym samym klubowym turnieju kostkę 2×2 najszybciej ułożył Piotrek zdobywając złoty medal. Za nim byli: Oliwier i Ksawery. Wszystkim serdecznie gratulujemy – mówi Witold Wesołowski, założyciel Klubu Kostki Rubika.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Starosta Jarosławski oraz Burmistrz Miasta Jarosławia.

– Dziękujemy zarówno panu staroście za nagrody, jak i panu burmistrzowi oraz radnym Miasta Jarosławia, że mimo tak napiętego harmonogramu poświęcili nam swój czas i byli tutaj z nami. Dziękujemy Monice Maj-Lichończak, naczelnik Wydziału Rozwoju Promocji Powiatu za ogromne wsparcie i obecność, a także 33 Integracyinej Drużynie Harcerskiej „Lazaron”, Mai Jaworowskiej i Zuzi Kowalowej, wolontariuszom z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu oraz wszystkim osobom które nam pomagały i nas wspierały – mówi W. Wesołowski.

Sponsorem głównym tego wydarzenia był Bartłomiej Gołąb, Klub Spartan w Przemyślu oraz Zakład Aktywności Zawodowej PSONI Koło w Jarosławiu

Układanie Kostki Rubika zyskuje coraz większą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Zabawa ta polega na ułożeniu kwadratów w taki sposób, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor. Kostkę Rubika wynaleziono w 1974 roku. Dwa lata później w Japonii ją skonstruowano i opatentowano. Do Polski trafiła w 1980 roku. Wynalazca kostki Ernő Rubik po raz pierwszy układał ją przez miesiąc. Dziś znawcy tematu potrafią ją ułożyć w niecałe 4 sekundy.

W Jarosławiu Klub Kostki Rubika działa przy Domu Harcerza od prawie dwóch lat. Założył go W. Wesołowski, zainspirowany pasją swojego syna Ignacego. Uczestnicy klubu układają nie tylko same kostki, ale także ciekawe mozaiki z kostek. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na fanpage’u Klubu Kostki Rubika na Facebooku.

EK, fot. org.