Regionalny Związek Pszczelarzy świętuje

W najbliższą niedzielę – 19 maja, w przeddzień Światowego Dnia Pszczół, w jarosławskiej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych odbędą się uroczyste obchody jubileuszu 25-lecia Regionalnego Związku Pszczelarzy w Jarosławiu.

 

Wybór miejsca uroczystości nie jest przypadkowy – W PANS działa pszczelarskie koło studenckie. Odbywały się już tam seminaria pszczelarskie. Rektor uczelni, pan Krzysztof Rejman też jest pszczelarzem – podkreśla Jan Sęk, prezes jarosławskiego RZP. Oficjalne obchody poprzedzi Msza św. w kościele NMP Królowej Polski w Jarosławiu. W programie jest otwarcie pasieki edukacyjnej na terenie PANS.

W skład RZP wchodzą cztery koła działające na obszarze dwóch powiatów: jarosławskiego i przeworskiego. Koło Pszczelarzy w Jarosławiu, Koło Pszczelarzy w Radymnie, Koło Pszczelarzy w Zarzeczu i Koło Pszczelarzy w Sieniawie. – Nasz związek wspiera pszczelarzy w różnych zakresach: edukacyjnym – prowadzimy szkolenia, i konferencje, organizacyjnym i materialnym. Współpracujemy z jednostkami samorządowymi oraz różnymi instytucjami, w tym ze szkołami – opowiada prezes J. Sęk, który wraz Jackiem Marianem Hołubem i Krzysztofem Rejmanem jest autorem książki „Pszczelarstwo i Pszczelarze Ziemi Jarosławskiej. Rys historyczny”, wydanej przez Wydawnictwo PANS w Jarosławiu.

Red.