Realizują ciekawy projekt

Szkoła Podstawowa w Świętoniowej realizuje projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej „Pamięć ważna rzecz”. Partnerem zadania jest Fundacja Banku Polskiego.

 

Jak zaznacza dyrektor szkoły Janusz Harpula, projekt wpisuje się ważne rocznice i wydarzenia.   – W 2022 roku obchodziliśmy 80. rocznicę zagłady Żydów w niemieckiej akcji „Reinhard”, w tym roku obchodzimy 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, a 10 września odbędzie się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, zamordowanych przez Niemców za ratowanie Żydów – mówi.

Celem działań jest organizowanie zajęć i lekcji muzealnych dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Świętoniowej dotyczących historii, tradycji polskich Żydów mieszkających w bliższej i dalszej okolicy. Uczniowie poznają historię Polski, budują też postawę otwartości wobec różnorodności tradycji, kultury i religii.

Dla klas VI, VII i VIII zaplanowano lekcje muzealne w Muzeum w Przeworsku, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, synagogi w Łańcucie, Państwowego Muzeum w Bełżcu oraz Fabryki Emalia Oskara Schindlera – Muzeum Krakowa. Podczas zajęć pozalekcyjnych uczniowie klas IV i V będą poznawać kulturę polskich Żydów przy pomocy gry edukacyjnej „Miasteczko Malki”.

W maju uczniowie odwiedzili już Muzeum w Przeworsku , gdzie klasy VI, VII i VIII uczestniczyły w lekcji muzealnej na temat losu przeworskich Żydów. Kustosz muzeum Małgorzata Wołoszyn czytała fragmenty dzienniczka Basi Rosenberg, 15-letniej Żydówki zamieszkałej w centrum Przeworska, po czym uczniowie z kustoszem muzeum wybrali się na spacer po Przeworsku śladami Basi. Pod koniec maja odwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a później udali się do Łańcuta, aby zwiedzić synagogę, znaną również jako Wielka Synagoga, która była ważnym miejscem kultu i centrum życia społeczności żydowskiej. Warto dodać, że od kwietnia tego roku w ogrodzie Szkoły Podstawowej w Świętoniowej rośnie Drzewo Pamięci – zasadzone, aby upamiętnić polskich Żydów, którzy uczęszczali do tej szkoły w latach 1908-1939.

DP/fot. SP Świętoniowa