Przeworska bazylika na znaczku pocztowym

Bazylika kolegiacka pw. Ducha Świętego w Przeworsku obchodzi w tym roku 550-lecie konsekracji. Z tej okazji Poczta Polska wydała jubileuszowy znaczek, który powielony został w powszechnym obiegu w liczbie 4 milionów sztuk.

 

Jedną z misji Poczty Polskiej jest upamiętnianie ważnych rocznic i jubileuszy dotyczących postaci oraz obiektów sakralnych przyczyniających się do budowania tożsamości religijnej Polaków, którym regularnie poświęca walory filatelistyczne. Tym razem przyszła kolej na Przeworsk.

Na znaczku, zaprojektowanym przez Jarosława Ochendzana, znajduje się zdjęcie bazyliki kolegiackiej wykonane zimową porą. Emisję uzupełnia koperta FDC (czyli koperta z już naklejonym znaczkiem pocztowym, ostemplowana pierwszego dnia obiegu znaczka), która przedstawia wnętrze bogato zdobionego ołtarza głównego świątyni.

To wydawnictwo, które ma przyczyniać się do budowania tożsamości religijnej Polaków. Naszym zamiarem było upamiętnienie nie tylko pięknej zabytkowej bazyliki kolegiackiej pw. Ducha Świętego w Przeworsku z XV wieku, ale przede wszystkim uczczenie miejsca o niebagatelnym znaczeniu. To obiekt szczególnego kultu: męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – napisał Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej w liście skierowanym do uczestników uroczystej prezentacji znaczka, który został odczytany przez Krzysztofa Górskiego, dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki. W wydarzeniu, które miało miejsce w niedzielę, 18 czerwca, uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa i lokalnych władz samorządowych oraz licznie zebrani mieszkańcy.

Przypomnijmy, że przeworska bazylika pełni funkcję Sanktuarium Grobu Bożego, jedynego takiego miejsca obok Jerozolimy i Miechowa. Jubileusz 550-lecia konsekracji Bazyliki jest więc świetną okazją do poznania dziedzictwa bożogrobców i odwiedzenia Kaplicy Bożego Grobu.

DP/ fot. Powiat Przeworski