Artyści uczestniczący w ostatnim wernisażu wystawy, od lewej: Kazimierz Kogut, Jola Mazurkiewicz, Justyna Urban, Paweł Dyrkacz i Monika Kotowicz. Fot. Tomasz Michalski

Przeworscy pasjonaci fotografii

Przeworska Grupa Fotograficzna przedstawiła niedawno w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki wystawę pod tytułem “Chasydzi”. Fotografią pasjonują się od lat i wspólnie promują tą sztukę przybliżając widzom różne aspekty życia.

 

Grupa powstała w roku 2021 i od tego czasu zorganizowała 7 wystaw zbiorowych i indywidualnych na terenie Przeworska, Jarosławia i Rzeszowa. Wystawa “Chasydzi”, którą można było podziwiać w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki, zdobyła nagrodę na Podkarpackich Konfrontacjach Fotograficznych w 2023 roku.

Od tamtej pory na przestrzeni lat dodawaliśmy kolejne zdjęcia i tak zebrał się materiał na obecną wystawę w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki – mówi założycielka Przeworskiej Grupy Fotograficznej, Jola Mazurkiewicz. Cała grupa liczy ok. 40 członków, ale na wystawie fotografie wystawiło 6 z nich: Monika Kotowicz, Jola Mazurkiewicz, Justyna Urban, Paweł Dyrkacz, Kazimierz Kogut oraz Marian Kogut. – Ta wystawa to była dla mnie przede wszystkim wyzwanie fotograficzne; trzeba było podejść do człowieka w dość intymnej sytuacji jaką jest modlitwa. Mogłam zauważyć jak dużym zaangażowaniem duchowym cechują się chasydzi. – mówi Monika Kotowicz. – Ich ubiór jest wyjątkowy, od razu wiedziałam, że zdjęcia będą końcowo czarno-białe – dodaje. Chasydzi przedstawieni na pracach fotografów odwiedzali tereny Lelowa i Leżajska, żeby pomodlić się na grobach cadyków.

 

Grupa jest bardzo aktywna i wciąż pracuje nad nowymi pomysłami. Co roku można podziwiać jej dorobek na organizowanej przez JOKiS wystawie “Podkarpackie teraz”. – Zmierzamy się w fotograficznych wyzwaniach, uczestniczymy w plenerach, wymieniamy się doświadczeniami. Nasze zmagania i osiągnięcia można obserwować na Facebooku, gdzie rozwijamy stronę Przeworska Grupa Fotograficzna – informuje Jola Mazurkiewicz.

 

Sebastian Niemkiewicz