Ważnym wydarzeniem dla Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku był rok 1981, kiedy obchodzono jubileusz 25-lecia jego powstania, licząc od zorganizowania pierwszej wystawy pożarniczej na rynku miasta. Choć formalnie Muzeum funkcjonuje od 8 czerwca 1974 r., to już w 1956 r. Leon Trybalski zaczął je tworzyć, ale bez stałej siedziby i bez pomieszczeń ekspozycyjnych czy magazynowych, organizując wystawy czy pokazy pod gołym niebem lub w remizie strażackiej.
Z tej okazji wydany został okolicznościowy, prostokątny, dwustronny proporczyk wykonany z materiału-tkaniny oraz tworzywa sztucznego, obszyty dookoła sznurem z frędzlami i zafoliowany. Proporczyki to dekoracyjne zawieszki promocyjno-reklamowe, często uświetniające ważne wydarzenia, stając się widoczną z daleka ozdobą.
Na awersie proporczyka został umieszczony napis: MUZEUM POŻARNICTWA W PRZEWORSKU, gałązka laurowa – symbol chwały, sławy, triumfu i zwycięstwa oraz sikawka strażacka do zaprzęgu konnego z dolną skrzynią wodną. Zapewne wizerunek zaczerpnięto z kolekcji muzealnej i być może jest to sikawka, będąca dawniej na wyposażeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Urzejowicach. Natomiast druga strona proporczyka przedstawia zarys, kontury mapy ziemi przemyskiej, na której umieszczono herby miast: Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska i Przemyśla oraz napis: ZIEMIA PRZEMYSKA KWSP PRZEMYŚL.
W zbiorach Muzeum Pożarnictwa znajduje się kolekcja licząca 150 proporczyków pożarniczych z lat 1973 – 1997, wykonywanych z okazji rocznic, jubileuszy, sympozjów historycznych OSP czy zawodów sportowo – pożarniczych. Wśród nich znajduje się także jeden proporczyk wydany specjalnie na okoliczność organizowanych w Przeworsku w 1989 roku II Zawodów Sportowo-Pożarniczych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Kolekcja proporczyków to efekt pasji gromadzenia strażackich pamiątek Leona Trybalskiego założyciela Muzeum, która obecnie jest powiększana.
Wojciech Kruk
Dział Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku