Prace remontowe w Jarosławskim Opactwie

Zakończył się kolejny etap prace remontowych przy sklepieniu kościoła pw. św. Mikołaja i św. Stanisława w Jarosławiu. Do pilnej naprawy pozostaje jeszcze dach. Niestety koszty remontu są ogromne, a wniosek o dotację otrzymał niespełna 69 punktów na 70 koniecznych do uzyskania dofinansowania.

 

– Sklepienie nad naszymi głowami zostało gruntownie przeglądnięte i wzmocnione. Możemy czuć się bezpieczni – poinformował ks. Marek Pieńkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu.

Remont kościoła pw. św. Mikołaja i św. Stanisława rozpoczął się tuż po tym, jak w świątyni odpadł fragment sufitu. Na szczęście do zdarzenia doszło w momencie, gdy w kościele nie było nikogo. Jak się okazało, sytuacja ta wynikała, ze źle przeprowadzonych przed ponad 30 laty prac przy naprawie konstrukcji dachowej.

Obecnie sklepienie w miejscach wcześniejszych pęknięć zostało wzmocnione i wypełnione ciśnieniowymi zastrzykami specjalnej zaprawy. Usunięte na czas prac tynki i sztukateria zostały odtworzone, a całość pomalowana. Wraz z remontem sklepienia prowadzony był remont dachu. Do pilnego zakończenia pozostaje jeszcze 75 procent powierzchni. Dotychczasowe prace udało się wykonać dzięki szczodrości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (sklepienie) oraz środkom przekazanym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Samorząd Województwa Podkarpackiego (część dachu).

Szacowany koszt remontu dachu opiewa na kwotę jeszcze około miliona złotych. To jego zły stan powodował pęknięcia sklepienia. Niestety na kontynuację prac, którą trzeba jak najszybciej wykonać, nie ma na razie środków.

– Na ten moment zabrakło nam 1 punktu na 70 w ocenie wniosku o dotację przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to problem, gdyż wadliwa konstrukcja dachu powoduje naprężenia sklepienia. Szkoda byłoby tegorocznych prac, gdyby ta sytuacja miała się przedłużać – mówi ks. M. Pieńkowski.

Od decyzji MKiDN zostało już złożone odwołanie. Jego rozstrzygniecie wkrótce poznamy.

W ubiegłym roku wszystkie większość nabożeństw miała miejsce w Domu Rekolekcyjnym. Obecnie większość sprawowana jest w Kościele. Pozostało jeszcze złożyć na nowo i nastroić organy jeden z najcenniejszych tego typu instrumentów na podkarpaciu.

 

EK, Fot. ks. D. Noga.