Praca strażaka oczami dzieci

Rozstrzygnięty został XVIII Wojewódzki Konkurs Plastyczny pn. „Współcześni Rycerze Św. Floriana” organizowany przez Dział Historii Pożarnictwa przeworskiego muzeum. Wybór najlepszych nie był łatwy, bo na konkurs przesłano ponad 400 prac.

 

Konkursowym zadaniem było stworzenie pracy plastycznej na jeden z dwóch tematów do wyboru – ʺRatowanie ludzi i zwierząt zagrożonych pożarem ʺ oraz ʺJak wyobrażam sobie współczesną straż pożarną walczącą z żywiołem ognia? ʺ. 26 kwietnia komisja w składzie: Barbara Tereszkiewicz (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Przeworsku), Halina Superson (emerytowany starszy instruktor galerii Muzeum w Przeworsku), mł. kpt. Eryk Poterek (Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku) oraz Włodzimierz Gązwa (nauczyciel plastyki w SP nr 1 w Przeworsku), spośród 423 prac plastycznych wybrała 42, przyznając nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych.

I grupa wiekowa

W pierwszej grupie, która obejmowała dzieci uczęszczające do przedszkola, przyznano po dwa równorzędne miejsca na podium. I tak, I miejsce otrzymały: Paulina Malec (Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku) oraz Milena Ochab (Publiczna Szkoła Podstawowa w Ubieszynie). Drugie miejsce – Kamil Kubas (Miejskie Przedszkole nr 3 w Jarosławiu) i Przemysław Grzesik (Przedszkole Miejskie nr 3 w Łańcucie). Trzecie miejsce – Michał Iwański (Miejskie Przedszkole nr 8 im. Montessori w Jarosławiu) i Wiktoria Gomółka (Przedszkole Sióstr Miłosierdzia w Przeworsku). Nagrodę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku otrzymała Wiktoria Siuzdak (Przedszkole Miejskie nr 1 w Łańcucie). Ponadto wyróżniono 6 prac, które nadesłali: Wojciech Domka (Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku), Oliwier Łopuch (Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku), Filip Dec (Miejskie Przedszkole nr 1 w Jarosławiu), Aniela Wróbel (Miejskie Przedszkole nr 3 w Jarosławiu), Korneliusz Kojder (Szkoła Podstawowa nr 3 w Przeworsku) oraz Alan Panek (Przedszkole Miejskie nr 3 w Łańcucie).

II grupa wiekowa

W drugiej grupie (klasy I-III szkoły podstawowej) przesłano najwięcej prac, bo aż 202. Pierwsze miejsce zajęła Ewa Żak (Szkoła Podstawowa w Chałupkach), drugie – Mateusz Anklewicz (Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku) oraz Szymon Siry (Szkoła Podstawowa w Cieplicach). Trzecie miejsce zajęli: Karol Bemben (Szkoła Podstawowa w Gaci) oraz Kamila Broda (Szkoła Podstawowa w Gaci). Komisja postanowiła wyróżnić następujących autorów prac: Jana Bloka (Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku), Roksanę Botwinę (Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku), Karola Drozda (Szkoła Podstawowa w Gaci), Martynę Skalską (Szkoła Podstawowa w Chałupkach), Gabrielę Czerebę (Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku), Kamila Kulpę (Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku), Annę Bemben (Szkoła Podstawowa w Gaci), Ewelinę Kud (Szkoła Podstawowa w Studzianie) oraz Julię Zdunek (Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku).

III grupa wiekowa

W tej grupie, gdzie oceniano prace uczniów z klas IV-VI, za najlepsze uznano prace Nikodema Kowala (Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku) oraz Dominiki Sekrety (Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku). Drugie miejsce zajęli: Milena Obłoza (Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku) oraz Nikola Bieniek (Szkoła Podstawowa w Rogóżnie). Trzecie miejsce przyznano Milenie Majewskiej (Szkoła Podstawowa w Ujeznej). Wyróżnieniami zostali nagrodzeni: Maria Markocka (Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku), Maciej Kiełb (Szkoła Podstawowa w Rogóżnie), Emilia Wołoszyn (Szkoła Podstawowa w Kańczudze), Paulina Hawro (Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku), Szymon Ruszel (Szkoła Podstawowa w Kraczkowej), Maja Domka (Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku), Amelia Fąfera (Szkoła Podstawowa w Białobokach), Kamil Kosior (Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku) oraz Kacper Wyczarski (Szkoła Podstawowa w Białobokach).

 

Rozdanie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej planowane jest na 15 maja, podczas planowanej Nocy Muzeów.

 

DP/fot. Muzeum w Przeworsku