Plany i gotowość są, a jak wyjdzie zależy od wirusa

Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu ma już plany na najbliższy rok. Mieszkańcy mogą spodziewać się zarówno mniejszych jak i większych wydarzeń. Co uda się ostatecznie zorganizować, będzie zależało jednak od sytuacji epidemiologicznej.

 

Wiadomo, że wirus koronawirusa storpedował większość imprez kulturalno-rozrywkowych w ubiegłym roku. Czy zaczynający się rok 2021, będzie pod tym względem inny, do końca nie wiadomo. W jarosławskim CKiP zdają sobie z tego sprawę, ale jak mówią planować trzeba. Niestety już na początku muszą być zmieniane terminy.

Wydarzeniem, które zwykle odbywało się na przełomie lutego i marca były Dni Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej. W tym roku planowana była jego X edycja. Jednak właśnie ze względu na sytuację epidemiologiczną, festiwal został przełożony na październik.

Jeśli chodzi o większe imprezy, które zwykle organizowane były w lecie, nie można pominąć Dni Jarosławia. Powinny one odbyć się w terminie 3–4 lipca.

– Jeszcze jest za wcześnie, by mówić o gwiazdach, które wystąpią – mówi Tomasz Wywrót, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. – Takie informacje będą podawane do publicznej wiadomości na bieżąco, szczególnie w czasie wciąż trwającej epidemii – wyjaśnia szef CKiP.

W miesiącach letnich planowany jest także kolejny zlot „Żarciowozów” piknik rodzinny oraz wydarzenia wchodzące w skład „Kulturalnego Lata w Mieście”. Niemal na sto procent organizowane będą: „Letnie dobranocki”, różnego rodzaju warsztaty, „Kino pod gwiazdami” oraz „Niedzielne spacerki po Jarosławiu z Przewodnikiem”, w których biorą udział zarówno mieszkańcy Jarosławia i okolic, jak i turyści.

Główną imprezą organizowaną rokrocznie przez CKiP jest Jarmark Jarosławski.

– W minionym roku się nie odbył, ale mam nadzieję, że w bieżącym uda się go zorganizować – mówi T. Wywrót.

Wydarzenie zwykle odbywało się na jarosławskim Rynku. Jednak teraz ze względu na remont płyty trzeba będzie pomyśleć o innej lokalizacji. Pod uwagę brane są dwie opcje: część rynku w okolicy studni lub ul. Grodzka w połączeniu z Pl. św. Michała.

Ma nie brakować także koncertów muzyki klasycznej oraz wernisaży. Rok zakończyć ma się Jarmarkiem Bożonarodzeniowym, który ostatnio odbywał się w formie wirtualnej.

– W ubiegłym roku pomimo pandemii udało się zorganizować wiele mniejszych wydarzeń kulturalnych. W tym trudnym czasie powstał także projekt #ckipwsieci, w ramach którego do dziś funkcjonują cykle: Czy wiesz, że…, Zagadki Jarosławskie, Szlak w sieci, Co w kuchni piszczy oraz CKiP poleca. Planowaliśmy także zorganizować Dni Miasta na terenie PWSTE, ale wydarzenie ostatecznie się nie odbyło. Być może w tym roku nam się uda – mówi T. Wywrót.

 

EK, fot. CKiP