Pierwszy transport więźniów z Jarosławia do KL Auschwitz – część 3

Kolejnym więźniem był Józef Bieniek nr obozowy 207 (w obozie Józef Rychel), w chwili przybycia do obozu miał 48 lat. Przed aresztowaniem był majorem w 39 Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich. W Auschwitz został rozstrzelany pod ścianą śmierci w sierpniu 1941 roku.

Z pierwszego transportu uciekło 29 więźniów, w tym jeden z transportu jarosławskiego- Edward Galiński. W pierwszej wersji miał z nim uciec Wiesław Kielar, autor znanej książki pt. „Anus Mundi”. Ostatecznie Galiński uciekł z Mają Zimetbaum, swoją obozową dziewczyną. Ucieczka zakończył się tragicznie, obydwoje zostali zatrzymani i w obozie ponieśli śmierć. Zwolnionych z obozu pierwszego transportu zostało 57 więźniów, w tym 3 z Jarosławia. Ogółem z pierwszego transportu przeżyło 296 więźniów. Jeden z więźniów pierwszego transportu Mieczysław Popkiewicz, przebywał w obozie Neuengamme, gdzie wraz z innymi został załadowany do bydlęcych wagonów i wywieziony do Lubeki. Więźniów umieszczono na statkach, na których nie wywieszono flag czerwonego krzyża. Statki zostały zbombardowane przez samoloty angielskie. Stało to się w Zatoce Lubeckiej 3 maja 1945 roku, na 5 dni przed zawieszeniem broni. Mieczysław Popkiewicz więzień I transportu do KL Auschwitz nr obozowy 36 zginął w falach Bałtyku w Zatoce Lubeckiej w wieku 23 lat.

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości” od 2017 roku organizuje przed tablicą umieszczoną na budynku dworca PKP uroczystości w rocznicę I transportu do KL Auschwitz. Tablica poświęcona jest ofiarom niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Zadanie o zachowanie pamięci już właściwie należy do powojennego pokolenia. Naszym obowiązkiem jest aby pamięć ta była kontynuowana przez kolejne pokolenia

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”

 

 

Zapowiedź

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości” zaprasza na uroczystości upamiętniające 83. Rocznicę wyjazdu pierwszego transportu więźniów z Jarosławia do KL Auschwitz .

Uroczystości odbędą się 14 czerwca pod tablicą na dworcu PKP w Jarosławiu o godz. 9.30. Wcześniej o godz. 8.00 w Kolegiacie Jarosławskiej odbędzie się Msza Św. W drugiej części w Centrum Kultury i Promocji, Rynek 5 o godz.11.00 odbędzie się spotkanie z Jerzym Czechowiczem na temat „Zbrodniarze jarosławskiego Gestapo”, połączone z projekcją filmu pt. „Z Jarosławia do Auschwitz”. W holu Centrum będzie można obejrzeć wystawę pt. „Pierwszy transport z Jarosławia do KL Auschwitz”. Zapraszamy mieszkańców Jarosławia do wzięcia udziału w uroczystościach.