Pierwszy taki Festiwal

Przez trzy kolejne dni (17-19 września) w Przeworsku odbywał się I Międzynarodowy Festiwal Pieśni Legionowej. Rozmach wydarzenia pozwala sądzić, że stanie się ono ważnym punktem w kalendarzu imprez kulturalnych organizowanych przez starostę przeworskiego Bogusława Urbana.

 

Inauguracja Festiwalu odbyła się w piątek, 17 września, w Sali Balowej Pałacu Lubomirskich w Przeworsku. W uroczystości uczestniczyli: wicestarosta przeworski Jacek Kierepka, sekretarz Powiatu Przeworskiego Jan Śliwa oraz członkowie Zarządu Powiatu – Mieczysław Żuk i Wiesław Bukowski. Gospodarzem był dyrektor Muzeum w Przeworsku Zespołu Pałacowo-Parkowego, dr Łukasz Mróz. Uroczystą inaugurację rozpoczęto wieczornicą z okazji 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Kustosz Muzeum, Małgorzata Wołoszyn, przedstawiła wykład pt. „Życie codzienne w Przeworsku w czasie II wojny światowej”. Następnie odbył się koncert w wykonaniu Wojciecha Bardowskiego, Dagmary Moskwy oraz Aleksandry Wajdy w towarzystwie pianisty Krzysztofa Jaszczaka. Wydarzenie prowadzili: Zofia Paczóska, prezes Zarządu Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej i dyrektor finansowa Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Legionowej oraz Łukasz Mróz, dyrektor Muzeum w Przeworsku.

Dzień później, również w Sali Balowej Pałacu Lubomirskich w Przeworsku odbyły się warsztaty wokalne „Podstawy emisji głosu i interpretacja piosenki”, które prowadziła Dorota Curyłło – pedagog i wokalistka jazzowa. Po warsztatach odbyły się przesłuchania konkursowe, w których wzięło udział 21 uczestników z Polski, Litwy i Ukrainy. W jury zasiedli: Bolesław Szulja – przewodniczący, dyrygent Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego w Warszawie, kompozytor, aranżer i pedagog, Krzysztof Jaszczak – pianista, kompozytor, dyrygent, Dorota Curyłło, Natalia Sosnowska – kierownik artystyczna i dyrygent Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” (Litwa) oraz Wasyl Irmijczuk – dyrektor Tarnopolskiej Filharmonii Obwodowej (Ukraina). Po przesłuchaniach jury wyłoniło 7 laureatów. Prowadzącymi przesłuchania byli Zofia Paczóska i Wojciech Bardowski, prezes Fundacji Kultura z Pasją oraz dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Legionowej.

Trzeci dzień festiwalu, rozpoczęto uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Grobu Bożego pw. Ducha Św. w Przeworsku, której przewodniczył ks. prałat Tadeusz Gramatyka. Poczty sztandarowe wystawili: Wojsko Polskie, KP Policji w Przeworsku, KP Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku i ZSZ im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku reprezentowany przez klasę mundurową. Oprawa muzyczna została przygotowana przez Annę Marię Balawender oraz chór „Michael” z Kańczugi, którego dyrygentem jest Hubert Hawro. Popołudniu w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku Koła Gospodyń Wiejskich z Adamówki, Białobok, Lipnika, Rozborza i Siennowa zaprezentowały swoje wyroby. Wszyscy, którzy przybyli na festiwal mogli zasmakować regionalnych potraw. Przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich otrzymały od organizatorów podziękowania za zaangażowanie i przygotowanie stoisk.

Wieczorem odbył się Wielki Finał I Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Legionowej. Koncert Galowy rozpoczęli Zofia Paczóska i Wojciech Bardowski. Jako pierwsza wystąpiła zdobywczyni I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Legionowej 2020, Aleksandra Wajda z Przeworska. Następnie na scenie zaprezentowali się laureaci: Dagmara Moskwa (wyróżnienie), Viktoria Šareiko (wyróżnienie), Joanna Polkowska (wyróżnienie), Gabriela Tomaka (wyróżnienie), Magdalena Wojakowska (III miejsce), Anna Maria Balawender (II miejsce) oraz Dmitry Matsopa (I miejsce). Nagrodę wręczyli: starosta przeworski Bogusław Urban i przewodnicząca Rady Powiatu Przeworskiego, Agnieszka Bukowa-Jedynak. Wyróżnieni uczestnicy otrzymali czeki na kwotę 1 tys. zł. Za III miejsce przyznano 3 tys. zł, za II miejsce: 5 tys. zł i I miejsce: 10 tys. zł.

Na scenę zostali zaproszeni goście, którzy otrzymali podziękowania za pomoc w organizacji tego wydarzenia: Anna Schmidt – wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, poseł na Sejm RP, Stanisław i Maciej Romaniukowie z „Firmy budowlanej Stanisław Romaniuk”, Bogusław Urban – starosta przeworski, Jacek Kierepka – wicestarosta przeworski, Paweł Marcela – burmistrz Miasta Węgrowa, Leszek Kisiel – burmistrz Miasta Przeworska (podziękowanie odebrał dyrektor MOK w Przeworsku, Marek Frączek), Grażyna Pieniążek – wójt Gminy Gać, Ryszard Jędruch – wójt Gminy Tryńcza, Edward Jarmuziewicz – wójt Gminy Adamówka, Stanisław Petynia – wójt Gminy Jawornik Polski, Łukasz Mróz – dyrektor Muzeum w Przeworsku oraz Anna Siewierska – radna Rady Miejskiej w Kańczudze.

Patronat honorowy nad Festiwalem sprawowali: Anna Schmidt – wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, poseł na Sejm RP oraz Władysław Ortyl – marszałek Województwa Podkarpackiego.

Organizatorami wydarzenia byli: Powiat Przeworski reprezentowany przez Starostę Bogusława Urbana, Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej i Fundacja „Kultura z pasją”.

 

TP