Patriotycznie w Tryńczy

W środę, 3 maja, Gmina Tryńcza była współorganizatorem Podkarpackiego Festiwalu Patriotycznego im. mjr Adama Kowalskiego. Pierwsza część festiwalu odbyła się dzień wcześniej w Rzeszowie, przy fosie zamkowej.

 

Wydarzenie planowo miało odbyć się przy zabytkowej strażnicy kolejowej, ale tego dnia pogoda pokrzyżowała plany organizatorów i festiwal odbył się ostatecznie w miejscowej hali widowiskowo-sportowej. Rozpoczęły go występy artystyczne o charakterze patriotycznym. Na scenie wystąpili m.in. Zespół AleVocale działający przy Gminnym Centrum Kultury i Czytenictwa, dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z terenu gminy, mażoretki „Finezja”, Zespół „Jagiellanie”. Później odbył się koncert zespołu Soul Sanok oraz gwiazda wieczoru Zespół Contra Mundum z Norbertem „Smołą” Smolińskim na czele.

Wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji m.in.: dioramy grup rekonstrukcyjnych, stoiska militarne i historyczne, wystawa plenerowa o mjr. Adamie Kowalskim, wystawa Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicza, stoiska z tradycyjnymi potrawami, budka z lodami, goframi, kręconymi frytkami oraz strefa dla dzieci: planszowe gry patriotyczne, dmuchany plac zabaw, malowanie twarzy, tatuaże brokatowe i kolorowe warkoczyki.

W ramach festiwalu na strzelnicy sportowej w Głogowcu odbył się również turniej strzelecki, podczas którego zawodnicy rywalizowali w dwóch dyscyplinach: broń długa i broń krótka. Trzej najlepsi strzelcy w każdej konkurencji otrzymali nagrody oraz pamiątkowe statuetki.

DP/UG Tryńcza