Park ożyje!

Już w najbliższą sobotę na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Zarzeczu będzie miało miejsce wyjątkowe widowisko plenerowe, nawiązujące do ludowych wierzeń i tradycji związanych z nocą świętojańską.

 

O projekcie tydzień przed premierą rozmawialiśmy z jego reżyserem i pomysłodawcą, Rafałem Sawickim. Czytelnicy mogą go pamiętać za sprawą spektaklu przygotowanego w 2019 r. na 200-lecie pałacu, przybliżające postać hrabiny Morskiej. Reżyser bardzo ceni sobie przychylność gminy, życzliwość ludzi oraz magię tego miejsca, które wydaje się być wprost stworzone do tego typu pomysłów. Tym razem Rafał Sawicki, zainspirowany publikacjami przeworskiego muzeum dotyczącymi dawnych wierzeń regionu, postanowił „wziąć na warsztat” obrzęd nocy świętojańskiej. Spektakl ma łączyć tradycję z nowoczesnością, a także – nieco przekornie – być naszą alternatywą dla zachodnich walentynek.

Opowieść będzie nawiązywać do żywiołów wody i ognia, do Nocy Kupały, inicjacji -mówi reżyser dodając, że widowisku będzie towarzyszyć muzyka na żywo oraz oprawa multimedialna. Wszystko ma sprawić, że spektakl będzie oddziaływał na różne zmysły, a sam park ożyje. Warto wspomnieć, że i tym razem w przedsięwzięciu biorą udział mieszkańcy Zarzecza i okolic.

 

Widowisko plenerowe Nocy Świętojańskiej odbędzie się w sobotę, 26 czerwca o godz. 21 na terenie zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Zarzeczu. Wstęp wolny.

DP