Otworzyli Dom Miłosierdzia Bożego

Dom Miłosierdzia im. Św. Jana Pawła II w Przeworsku ma służyć osobom niepełnosprawnym i dla pozostających w trudnej sytuacji życiowej. – To niezwykle cenna inicjatywa, potrzebna mieszkańcom Przeworska i okolic – mówili zgodnie starosta Bogusław Urban i burmistrz Leszek Kisiel.

Dom Miłosierdzia mieści się w przeworskim „Belwederze”, budynku, który od wielu lat był zrujnowany. Obiekt należy do kompleksu będącego własnością Fundacji Pomocy Młodzieży im. Św. Jana Pawła II „WZRASTANIE”. – Pomagamy osobom najbardziej potrzebującym, bezdomnym, niepełnosprawnym, dzieciom i młodzieży, starszym i terminalnie chorym – podkreślają przedstawiciele fundacji, która istnieje od 1991 roku. Prócz nieruchomości w Przeworsku, „Wzrastanie” posiada jeszcze obiekty w Jarosławiu, Dynowie, Lipniku, Łopuszce Małej, Rakszawie oraz w Rzeszowie, w których opieką objętych jest ok. 400 osób. Przeworski „Belweder” był jednym z nielicznie zachowanych, nieprzekształconych na zewnątrz obiektów na tzw. Błoniach Browarnych. Budynek znajdował się w katastrofalnym stanie technicznym z powodu nieużytkowania przez wiele lat. – Fundacja podjęła się jego ratowania i odrestaurowania, z przeznaczeniem dla zorganizowanej pomocy osobom niepełnosprawnym – opowiadają w „Wzrastaniu”.

 

Marzenie się ziściło

 

W 2019 roku podjęto prace porządkowe przy budynku oraz dzięki dotacji otrzymanej z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie i wielu dobroczyńców wykonano najpilniejsze prace remontowe. W roku 2020 rozpoczęła się jego przebudowa. Był to pomysł ks. Franciszka Rząsy, który chciał, aby ten stary obiekt przy ulicy Kasztanowej w Przeworsku zamienił się w wygodny Dom Miłosierdzia św. Jana Pawła II. Teraz jego marzenie, oraz pozostałych członków fundacji jak i wielu przeworszczan się ziściło. Uroczyste otwarcie i poświęcenie placówki przez ks. Arcybiskupa Metropolitę Przemyskiego Adama Szala odbyło się 20 maja. Na zaproszenie Przewodniczącej Zarządu Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II Wzrastanie w Przeworsku Anny Sęk i przewodniczącego Rady Fundacji ks. Piotra Buka, w uroczystości udział wzięli między innymi: starosta przeworski Bogusław Urban, przewodnicząca Rady Powiatu Przeworskiego Agnieszka Bukowa – Jedynak, wicestarosta Jacek Kierepka, burmistrz Przeworska Leszek Kisiel. Urzeczywistniła się idea wzajemnej pomocy, wsparcia i zrozumienia potrzeb drugiego człowieka – mówił starosta B. Urban. W podobnym tonie wypowiadał się też starosta L. Kisiel – To ważna inicjatywa, nie tylko z przyczyn społecznych, ale też poprawy estetyki miasta.

 

Żywy pomnik

– Zostanie tylko to, co zrobiliśmy dla innych – mówił Jan Paweł II, któremu jest dedykowana ta placówka – Pragniemy, aby ten odremontowany zabytkowy obiekt, był „żywym” pomnikiem. Dom Miłosierdzia będzie służył osobom niepełnosprawnym w zorganizowanej pomocy dziennego pobytu, a dla pozostających w trudnej sytuacji życiowej, całodobowego pobytu z opiekunami w mieszkaniach wspomaganych – podsumowują w fundacji.

 

ST

Fot. UM Przeworsk, Powiat Przeworski