Otoczenie oranżerii wypiękniało

Już od blisko miesiąca przy budynku oranżerii na terenie dawnego Zespołu Pałacowo-Parkowego Książąt Lubomirskich można podziwiać blisko 2 tys. roślin, w tym: żywopłoty z cisa, byliny, krzewinki, paprocie i niskie krzewy.

 

– Parter kwiatowy przy budynku oranżerii na terenie dawnego Zespołu Pałacowo-Parkowego Książąt Lubomirskich jest uzupełnieniem i wzbogaceniem otoczenia nowo wyremontowanej oranżerii. Powstałe rabaty są odtworzeniem parterów ogrodowych, jakie historycznie występowały przed ważnymi budynkami założeń pałacowo-parkowych – informuje przeworskie Muzeum.

Parter kwiatowy powstał od południowej strony oranżerii. Wcześniej był tam trawnik. –Projekt graficzny bazuje na opracowaniu Edwarda i Pawła Bartmana z czerwca 1995 r., obejmującego „Projekt realizacyjny otoczenia oranżerii” – informują władze Muzeum.

Parter kwiatowy wyróżnia symetria. Jego powierzchnia jest proporcjonalna do pobliskiego budynku oranżerii. Na pierwszy rzut oka widoczne są dominujące w tej chwili zimozielone żywopłoty z cisa, które otaczają każdą kwaterę. – Będą one formowane na niski żywopłot. Wewnątrz założenia znajdziemy byliny, krzewinki, paprocie i niskie krzewy. Teraz po posadzeniu wydają się niewielkie i niepozorne, ale niebawem, gdy się ukorzenią zdominują klomb pięknem swoich kwiatów – informują władze Muzeum.

Zastosowane gatunki to m. in.: aster gawędka, barwinek pospolity, ciemiernik ogrodowy, dzwonek skupiony, jeżówka purpurowa, kosaciec bródkowy, kosaciec syberyjski, lawenda wąskolistna, liatra kłosowata, liliowiec ogrodowy, narecznica samcza, pełnik europejski, orlik pospolity, przetacznik siwy, pysznogłówka szkarłatna, rozchodnik olbrzymi, serduszka okazała, szałwia omszona. Z krzewów kwitnące o różnych porach roku: forsycje, lilaki, róże, jaśminowce oraz budleje. Łącznie w tym miejscu rośnie ok. 2000 roślin ozdobnych, które wspólnie będą stanowić bioróżnorodną, kwitnącą wizytówkę przeworskiego parku.

Zadanie opiewające na kwotę blisko 85 tys. zł zrealizowano ze środków przekazanych przez Powiat Przeworski. Zakres prac obejmował m. in. przygotowanie terenu (prace ziemne, użyźnienie gleby), zakup roślin, wytyczenie miejsc, sadzenie sadzonek z zaprawą dołów ziemią urodzajną oraz nawozem startowym, wywiezienie gruzu i pozostałości budowlanych, wyrównanie terenu, ściółkowanie korą i podlewanie.

Przeworskie muzeum zachęca do spacerów po parku i podziwiania rosnących tam kwiatów, a także do udziału do obywających się na jego terenie wydarzeń kulturalnych.

 

Opr. EK