Orkiestra Dęta „Laudate Dominum” gra od 75 lat

Orkiestra Dęta „Laudate Dominum”, która powstała przy Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu od lat uświetnia wszystkie ważniejsze wydarzenia zarówno kościelne, jak i patriotyczne. Pomimo że od śmierci jej założyciela, Antoniego Kulikowskiego mija już 28 lat, to piękne dzieło wciąż jest kontynuowane.

Dariusz Tracz, zastępca burmistrza Miasta Jarosławia podczas koncertu jubileuszowego złożył muzykom najlepsze życzenia oraz gratulacje.

W tym roku Orkiestra Dęta „Laudate Dominum” obchodzi jubileusz 75-lecia. Z tej okazji zaplanowano cykl koncertów. Pierwszy z nich odbył się w czerwcu w Parku Miejskim im. Czesławy Puzon ps. „Baśka”. Drugi, jubileuszowy zorganizowano 15 sierpnia przed Bazyliką Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu. Muzycy pod batutą Zbigniewa Brudka wykonywali znane i lubiane utwory. Podziękowania oraz najlepsze życzenia z okazji jubileuszu w imieniu Burmistrza Miasta Jarosławia przekazał muzykom jego zastępca Dariusz Tracz. Orkiestra Dęta „Laudate Dominum” wystąpiła też podczas pikniku rodzinnego ze św. Jackiem, który w sobotę, 20 sierpnia odbył się w przyklasztornym ogrodzie.

 

Jak się zaczęło?

– Z chęcią przyjmiemy nowych muzyków. Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę z firmami oraz różnego rodzaju instytucjami, a także osobami prywatnymi – mówi Roman Darowski, od ponad czterdziestu lat działający w orkiestrze.

Początki orkiestry sięgają 1947 roku, kiedy do Jarosławia przybył młody wówczas organista Antoni Kulikowski. W kościele OO. Dominikanów w Jarosławiu objął on prowadzenie chóru „Lutnia”, który istniał przy parafii i założył orkiestrę. Do lat 80. orkiestra występowała głównie na uroczystościach kościelnych. Dopiero po zmianach ustrojowych, wyszła poza „bramy kościoła”. Nawiązanie współpracy z Urzędem Miasta spowodowało, że orkiestra zaczęła się pojawiać również na innych uroczystościach. Smutnym dla muzyków rokiem okazał się 1994 r., w którym zmarł Antoni Kulikowski. Zapoczątkowane przez niego dzieło było jednak kontynuowane. Kolejnymi dyrygentami byli: Mieczysław Begiej, Jakub Międlar, Wojciech Bęś, Tadeusz Jakubas oraz Marcin Brudek. Obecnie kapelmistrzem jest ojciec Marcina, Zbigniew Brudek.

 

Łatwo nie było

Orkiestra funkcjonowała aż do roku 2007, w którym muzycy zmuszeni byli pożegnać kilka osób z zespołu. Po śmierci kilku jej długoletnich członków orkiestrę trzeba było przeorganizować.

– Założyliśmy wówczas Stowarzyszenie „Laudate Dominum”, któremu nadaliśmy imię jej założyciela Antoniego Kulikowskiego – mówi Roman Darowski, który do orkiestry dołączył pod koniec lat 70.

Przez następne lata orkiestra uświetniła kolejne uroczystości. Można ją było usłyszeć w kraju (m.in. Licheniu, Częstochowie), jak i za granicą (m.in. w Katedrze Lwowskiej). Najwięcej koncertów odbywało się jednak na terenie Jarosławia i okolic. W okresie świat Bożego Narodzenia orkiestrę można usłyszeć w Klasztorze OO. Dominikanów.

– Od 15 lat jesteśmy organizatorem koncertu kolęd, na które zapraszamy zaprzyjaźnione chóry. Ponadto zawsze 1 listopada spotykamy się na Starym Cmentarzu, przy grobie jej założyciela A. Kulikowskiego, gdzie gramy kilka marszów żałobnych. Uświetniamy też uroczystości upamiętniające zestrzelonych nad Pawłosiowem w 1939 r. lotników – wymienia R. Darowski.

 

Członkowie orkiestry

Skład orkiestry zmieniał się na przestrzeni lat. Obecnie orkiestra liczy ponad 30 osób. Są to osoby pracujące, uczące się, jak i emeryci. W orkiestrze występują zarówno absolwenci, jak i nauczyciele Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu. Najmłodsza instrumentalistka rozpocznie w tym roku naukę w ósmej klasie szkoły podstawowej, a najstarszy uczestnik ma 84 lata.

W repertuarze orkiestry znajduje się około 130 utworów, tym marsze, piosenki estradowe, religijne, wojskowe oraz kolędy. Prezesem stowarzyszenia jest Stanisław Ryznar. Sprawami finansowymi zajmuje się Władysław Strzelec, a opracowaniem scenariuszy i prowadzeniem koncertów – Roman Darowski.

Orkiestra jest zespołem czysto amatorskim. Ze swojej działalności nie czerpie żadnych profitów. Drzwi są otwarte dla każdego chętnego.

– Z chęcią przyjmiemy nowych muzyków. Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę z firmami oraz różnego rodzaju instytucjami, a także osobami prywatnymi – mówi R. Darowski.

Członkowie zespołu spotykają się w każdy piątek przy Klasztorze OO. Dominikanów w Jarosławiu.

 

EK