Orkiestra Dęta „Laudate Dominum”, która powstała przy Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu od lat uświetnia wszystkie ważniejsze wydarzenia zarówno kościelne, jak i patriotyczne. Pomimo że od śmierci jej założyciela, Antoniego Kulikowskiego mija już 28 lat, to piękne dzieło wciąż jest kontynuowane.
W tym roku Orkiestra Dęta „Laudate Dominum” obchodzi jubileusz 75-lecia. Z tej okazji zaplanowano cykl koncertów. Pierwszy z nich odbył się w czerwcu w Parku Miejskim im. Czesławy Puzon ps. „Baśka”. Drugi, jubileuszowy zorganizowano 15 sierpnia przed Bazyliką Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu. Muzycy pod batutą Zbigniewa Brudka wykonywali znane i lubiane utwory. Podziękowania oraz najlepsze życzenia z okazji jubileuszu w imieniu Burmistrza Miasta Jarosławia przekazał muzykom jego zastępca Dariusz Tracz. Orkiestra Dęta „Laudate Dominum” wystąpiła też podczas pikniku rodzinnego ze św. Jackiem, który w sobotę, 20 sierpnia odbył się w przyklasztornym ogrodzie.
Jak się zaczęło?
Początki orkiestry sięgają 1947 roku, kiedy do Jarosławia przybył młody wówczas organista Antoni Kulikowski. W kościele OO. Dominikanów w Jarosławiu objął on prowadzenie chóru „Lutnia”, który istniał przy parafii i założył orkiestrę. Do lat 80. orkiestra występowała głównie na uroczystościach kościelnych. Dopiero po zmianach ustrojowych, wyszła poza „bramy kościoła”. Nawiązanie współpracy z Urzędem Miasta spowodowało, że orkiestra zaczęła się pojawiać również na innych uroczystościach. Smutnym dla muzyków rokiem okazał się 1994 r., w którym zmarł Antoni Kulikowski. Zapoczątkowane przez niego dzieło było jednak kontynuowane. Kolejnymi dyrygentami byli: Mieczysław Begiej, Jakub Międlar, Wojciech Bęś, Tadeusz Jakubas oraz Marcin Brudek. Obecnie kapelmistrzem jest ojciec Marcina, Zbigniew Brudek.
Łatwo nie było
Orkiestra funkcjonowała aż do roku 2007, w którym muzycy zmuszeni byli pożegnać kilka osób z zespołu. Po śmierci kilku jej długoletnich członków orkiestrę trzeba było przeorganizować.
– Założyliśmy wówczas Stowarzyszenie „Laudate Dominum”, któremu nadaliśmy imię jej założyciela Antoniego Kulikowskiego – mówi Roman Darowski, który do orkiestry dołączył pod koniec lat 70.
Przez następne lata orkiestra uświetniła kolejne uroczystości. Można ją było usłyszeć w kraju (m.in. Licheniu, Częstochowie), jak i za granicą (m.in. w Katedrze Lwowskiej). Najwięcej koncertów odbywało się jednak na terenie Jarosławia i okolic. W okresie świat Bożego Narodzenia orkiestrę można usłyszeć w Klasztorze OO. Dominikanów.
– Od 15 lat jesteśmy organizatorem koncertu kolęd, na które zapraszamy zaprzyjaźnione chóry. Ponadto zawsze 1 listopada spotykamy się na Starym Cmentarzu, przy grobie jej założyciela A. Kulikowskiego, gdzie gramy kilka marszów żałobnych. Uświetniamy też uroczystości upamiętniające zestrzelonych nad Pawłosiowem w 1939 r. lotników – wymienia R. Darowski.
Członkowie orkiestry
Skład orkiestry zmieniał się na przestrzeni lat. Obecnie orkiestra liczy ponad 30 osób. Są to osoby pracujące, uczące się, jak i emeryci. W orkiestrze występują zarówno absolwenci, jak i nauczyciele Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu. Najmłodsza instrumentalistka rozpocznie w tym roku naukę w ósmej klasie szkoły podstawowej, a najstarszy uczestnik ma 84 lata.
W repertuarze orkiestry znajduje się około 130 utworów, tym marsze, piosenki estradowe, religijne, wojskowe oraz kolędy. Prezesem stowarzyszenia jest Stanisław Ryznar. Sprawami finansowymi zajmuje się Władysław Strzelec, a opracowaniem scenariuszy i prowadzeniem koncertów – Roman Darowski.
Orkiestra jest zespołem czysto amatorskim. Ze swojej działalności nie czerpie żadnych profitów. Drzwi są otwarte dla każdego chętnego.
– Z chęcią przyjmiemy nowych muzyków. Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę z firmami oraz różnego rodzaju instytucjami, a także osobami prywatnymi – mówi R. Darowski.
Członkowie zespołu spotykają się w każdy piątek przy Klasztorze OO. Dominikanów w Jarosławiu.
EK