Groty znalezione w Chotyńcu.

Odkrycia z Chotyńca w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

Do połowy listopada będzie otwarta wystawa archeologiczna związana z odkryciami dokonanymi podczas prac wykopaliskowych na grodzisku w Chotyńcu koło Radymna. Wydarzenie jest jedną z atrakcji przygotowanych na tegoroczną edycję ogólnopolskiej akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”, a patronat medialny nad nim objęła Gazeta Jarosławska.

 

Oficjalnie wystawę otwarto w sobotę, 29 października w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego. – Tematyka wystawy dotyczy odkryć archeologicznych dokonanych na terenie województwa podkarpackiego, a także terenów pogranicza polsko-ukraińskiego, ze szczególnym podkreśleniem znalezisk w położonym około 30 km na południe od Jarosławia Chotyńcu. W trakcie badań archeologicznych prowadzonych od 2016 r. przez zespół naukowy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierownictwem prof. Sylwestra Czopka, rozpoznano wiele imponujących obiektów  wskazujących na silne związki z ludnością o scytyjskim modelu kulturowym. Jednym z najważniejszych i najcenniejszych artefaktów, który zaprezentowany zostanie na wystawie jest, odnaleziona po raz pierwszy w Polsce, zachowana w całości grecka amfora na wino pochodząca z miejscowości Klazomenai w Grecji (VII w. p.n.e.), która stała się symbolem wykopalisk w Chotyńcu. Oprócz niej na wystawie pojawią się także m.in. ułamki innych amfor, a także grociki scytyjskich strzał, naszyjniki oraz brązowe i żelazne szpile służące do spinania szat kobiet. Dla miłośników biżuterii prawdziwą gratką będą repliki złotych i srebrnych przedmiotów, a także replika szaty scytyjskiej księżniczki z kurhanu w Ryżanówce w Ukrainie, który obok Chotyńca zalicza się do najważniejszych odkryć dokonanych przez polskich archeologów – opisuje Marcin Kapka z sandomierskiego muzeum.

Celem wystawy jest pokazanie przez pryzmat odkrytych artefaktów – związków jakie łączyły grodzisko w Chotyńcu z terenami Scytii właściwej, a także zaprezentowanie profesjonalizmu zespołu badawczego, który z całą pewnością był na światowym poziomie najlepszych misji archeologicznych.

Warto dodać, że Scytowie to wojowniczy lud koczowników, który przybył do Europy ze wschodnich stepów Azji na przełomie VIII/VII wieku p.n.e. Nierozerwalnie związany był z historią Europy Środkowej i Wschodniej, a także Bliskiego Wschodu.

Scytowie stworzyli kulturę, która odcisnęła swoje piętno na wielu innych ludach, zajmując obok Celtów istotne miejsce w historii zaraz za Rzymianami i Grekami.

Partnerami wystawy są Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

erka/Fot. arch.