Oddział Rehabilitacji Psychiatrycznej zostanie zlikwidowany

Wraz z końcem czerwca Oddział Rehabilitacji Psychiatrycznej działający w SP ZOZ w Jarosławiu ma zostać zlikwidowany. Planami tymi oburzeni są pacjenci szpitala, którzy zachwalają sobie stosowane tutaj metody leczenia.

 

Z Oddziału Rehabilitacji Psychiatrycznej korzystają pacjenci z całego województwa. Jak mówią, jest on bowiem jedynym stacjonarnym oddziałem wdrażającym nowoczesne i zalecane przez współczesną psychiatrię metody leczenia. Niestety w ostatnim czasie pojawiły się informacje dotyczące likwidacji oddziału. Pacjenci postanowili walczyć o jego utrzymanie. Przekonują, o jego wysokiej klasie i skuteczności leczenia.

– Z całą odpowiedzialnością potwierdzamy, że metody leczenia stosowane na Oddziale Rehabilitacji Psychiatrycznej są zdecydowanie bardziej efektywne od leczenia stosowanego na oddziałach psychiatrii ogólnej. Nawet pacjenci, którzy korzystali z leczenia w renomowanych szpitalach psychiatrycznych na terenie całej Polski potwierdzają, że leczenie w tutejszym oddziale dało najlepsze rezultaty – mówią pacjenci SP ZOZ w Jarosławiu z Marią Worosz na czele. – Sądzimy, że Pan dyrektor powinien być dumny, że posiada w swoim szpitalu tak wysokiej klasy oddział – podkreślają.

Niestety pomimo interwencji podejmowanych przez pacjentów, oddziału nie udało się ocalić.

– Likwidacja Oddziału Rehabilitacji Psychiatrycznej zostanie dokonana z dniem 30 czerwca br. – informuje Anna Frendo- Polańska z upoważnienia Józefa Długonia, p.o. dyrektora SP ZOZ w Jarosławiu. – Pacjenci mogą korzystać z szerokiej oferty oddziałów psychiatrycznych dziennych i poradni w miejscach zamieszkania na terenie województwa podkarpackiego – wyjaśnia A. Frendo-Polańska.

 

Przyczyną brak miejsc dla osób po wyrokach

Dyrekcja szpitala tłumacząc podjętą przez siebie decyzję informuje, że oddział miał bardzo niskie obłożenie. Na przestrzeni ostatnich trzech lat odnotowano 432 hospitalizacje, z których połowę stanowiły hospitalizacje ponowne.

– Stojąc przed dylematem hospitalizacji 18 osób w Oddziale Rehabilitacji Psychiatrycznej, a pilną hospitalizacją 20 pacjentów oczekujących już ponad 180 dni na internację jak i pilną potrzebę rozgęszczenia oddziałów sadowych o podstawowym zabezpieczeniu, wybraliśmy wariant najbardziej optymalny, czyli rozszerzenie pojemności miejsc dla internowanych do 40 łóżek w likwidowanym oddziale – wyjaśnia A. Frendo-Polańska.

Na tę decyzję miał wpływ ogólnopolski problem leczenia osób internowanych.

Dyrekcja szpitala dziękując za dobrą opinię w zakresie funkcjonowania oddziału zapewnia, że wypracowane przez personel metody rehabilitacji psychiatrycznej będą nadal wykorzystywane.

EK