Od uderzenia kamieniem pękła szyba

O wyjątkowym pechu może mówić jedna z naszych Czytelniczek, która dwa razy w ciągu jednego miesiąca zmuszona była wymienić szybę w swoim samochodzie. Kamienie, którymi łata się drogi, nie tylko uszkodziły szybę, ale i spowodowały odprysk lakieru. Rozżalona użytkowniczka dróg pyta kto ponosi odpowiedzialność za takie szkody?

 

– Niedawno zmuszona byłam wymienić szybę w swoim samochodzie, ponieważ od uderzenia kamieniem poszły rysy. Dwa tygodnie później, jadąc tą samą drogą (z Jarosławia do Sieniawy), dalej spod nadjeżdżającego z naprzeciwka samochodu, wyskoczył kamień, który spowodował pęknięcie na mojej szybie. Przecież niemożliwością jest ponoszenie kosztów wymiany szyby w tak krótkim czasie. Nie wspomnę już o tym, że w innym moim samochodzie, kamienie sypane przez drogowców uszkodziły lakier na drzwiach. Co robić w takich sytuacjach? Kto powinien odpowiadać za takie uszkodzenia? – pyta rozżalona Czytelniczka.

 

Z informacji uzyskanych w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie wynika, że w przypadku rozbitej szyby w pojeździe podstawowe znaczenie ma ustalenie po czyjej stronie leży odpowiedzialność za takie zdarzenie.

– Sprawcą zdarzenia może być inny uczestnik ruchu (np. gdy kamień zostanie wyrzucony z kół bliźniaczych albo zostanie rozsypany ładunek), podmiot wykonujący roboty na drodze lub zarządca drogi – wyjaśnia Aldona Gujda, specjalista ds. Informacji Publicznej Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Dopiero po ustaleniu sprawcy można żądać odszkodowania z tego tytułu.

Zarządca drogi ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą tylko wtedy, gdy szkoda jest wynikiem niewykonania lub niewłaściwego wykonania nałożonych na niego obowiązków ustawowych. W takim przypadku zarządca drogi za powstałe szkody odpowiada w pełnym zakresie przewidzianym w kodeksie cywilnym – wyjaśnia A. Gujda.

EK