Od 28 grudnia kwarantanna narodowa

Minister zdrowia ogłosił w czwartek, 17 grudnia b.r., nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, które zaczną obowiązywać 28 grudnia. Zostaną utrzymane do 17 stycznia przyszłego roku.

 

Kwarantanna narodowa utrzymuje już obowiązujące zakazy i dodatkowo wprowadza:

– zamknięcie hoteli. Mogą one przyjmować tylko przedstawicieli służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych. Otwarte zostają hotele pracownicze

– zamknięcie stoków narciarskich

– zamknięcie galerii handlowych za wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii, aptek, sklepów z książkami i prasą oraz wielkopowierzchniowch sklepów meblowych

– przyjeżdżający komunikacja zbiorową do Polski muszą przejść 10 dniową kwarantannę

– infrastruktura sportowa tylko dla sportu zawodowego

Rząd wprowadza również zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową. Pomiędzy godz. 19 w czwartek 31 grudnia a godz. 6 w piątek 1 stycznia należy zostać w domu.

Nadal obowiązuje limit wiernych w kościołach pozwalający na przebywanie 1 osoby na 15 m. kw. powierzchni świątyni. W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób, a wesel, komunii i konsolacji nie wolno organizować. Zamknięte są siłownie, kluby fitness i aquaparki oraz restauracje i bary. Mogą one przygotowywać tylko posiłki na wynos. Miedzy godz. 10 a 12 od poniedziałku do piątku obowiązują godziny dla seniorów, a osoby poniżej 16. roku życia mogą w te dni wychodzić z domu między godz. 8 a 16 tylko w towarzystwie opiekuna.

erka