Obraz Eliasza na audiencji u papieża Franciszka

Obraz Eliasza Dyrowa przestawiający błogosławioną rodzinę Ulmów z Markowej, był obecny podczas audiencji generalnej u papieża Franciszka, która odbyła się w środę, 6 grudnia w Rzymie.

 

W minioną środę w Rzymie w dowód wdzięczności za wrześniową beatyfikację rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów zorganizowany został koncert „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia”. Koncert w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych zorganizowała Fundacja imienia Rodziny Ulmów SOAR. Współorganizatorami byli Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i województwo podkarpackie. Podczas koncertu wystąpiło wielu znamienitych artystów. Zaprezentowany został również obraz namalowany przez Eliasza Dyrowa przedstawiający bł. rodzinę Umów.

– Jeżeli chodzi o powstanie obrazu, to chciałem przede wszystkim pokazać rodzinę Ulmów trochę inaczej niż zazwyczaj jest ona przedstawiana. Rodzina ta znana jest głównie z czarno-białych zdjęć Józefa UImy. Ale świat nigdy nie był czarno-biały, dlatego postanowiłem zestawić klimat tamtych zdjęć z kolorami dnia dzisiejszego: mocnymi i dźwięcznymi – mówi E. Dyrow nadmieniając, że jego celem było ukazanie za pomocą kolorów, radości płynącej ze sprawiedliwości i błogosławieństwa bożego. – Ta idea błogosławieństwa jest też dodatkowo podkreślona za pomocą światła boskiego – lumen divinum spływającego na głowy poszczególnych postaci oraz na brzuch Wiktorii Ulmy i jej nienarodzonego dziecka – dodaje E. Dyrow.

Obraz przedstawiający bł. rodzinę Ulmów jest już piątą pracą jarosławskiego artysty, dotyczącą tej tematyki. – Jeden z pierwszych uświetniał I obchody nowego święta państwowego – Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, 24 marca 2018 r. w Muzeum rodziny Ulmów w Markowej. Wtedy też powstał w ramach współpracy z fundacją SOAR. Obraz pojechał do Rzymu by być przedstawionym uwadze Jego Świętobliwości Papieża Franciszka I i uzyskać błogosławieństwo apostolskie by dobrze upamiętniać heroiczne cnoty chrześcijańskie pokazane za pomocą języka interpretacji artystycznej – przypomina artysta.

EK, fot. arch. pryw.