O ratowaniu Żydów w przeworskim muzeum

Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy wspólnie z Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej pokazały, że o pomocy i ratowaniu Żydów podczas okupacji niemieckiej można opowiadać ciekawie.

 

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów muzeum z Markowej zorganizowało wystawę plenerową w Alei Grabowej Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku „Czy można im było w tej samotności pomóc? – Ratowanie Żydów w okupowanej Polsce”. Otwarta w piątek, 17 marca ekspozycja odnosiła się do wspomnień o udziale Polaków niosącym pomoc ofiarom Holokaustu.

Kolejnym elementem wydarzenia zorganizowanego w roku beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej była Podkarpacka Resursa Kultury Pamięci, czyli cykl wykładów i spotkań połączony z projekcją filmu „Echa ze strychu” – opowiadający o Stanisławie Grocholskim – Sprawiedliwym wśród Narodów Świata z Przeworska, który w latach 1942-1944 ukrywał na strychu własnego domu 15 osób, członków 2 rodzin żydowskich z Urzejowic. W okres okupacji niemieckiej wprowadził zebranych Łukasz Mróz, dyrektor przeworskiego muzeum, a o regulacjach prawnych i polityce władz Generalnego Gubernatorstwa w odniesieniu do Żydów i Polaków opowiadał Marcin Chorązki, historyk z oddziału IPN w Krakowie. Wiesława Sotwin, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Warszawie mówiła o psychologicznych aspektach ukrywania Żydów.

Film „Echa ze strychu” zostanie wyemitowany dla młodzieży szkół średnich i wszystkich chętnych w czwartek, 23 marca br. o godz. 10:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku.

W przeworskich uroczystościach uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządu oraz parlamentu z poseł Anną Schmidt, Stanisławem Kruczkiem z Zarządu Województwa Podkarpackiego i Bogusławem Urbanem, starostą przeworskim.

opr. erka/fot. fb/annaschmidt