Nowy właściciel, nowe produkty, nowe miejsca pracy

Budynek Jarlanu znów zatętnił życiem. To w nim swój oddział otworzyła firma Zelmotor. Dzięki temu w mieście powstaną nowe miejsca pracy. Już teraz zatrudnienie otrzymuje 140 osób, z których spora część pracuje w Jarosławiu.

 

Historia firmy zaczyna się w 2010 roku, gdy rzeszowski Zelmer podzielił swoje przedsiębiorstwo. Z zakładu wydzielono inne firmy w charakterze podwykonawców. Wśród nich znalazł się właśnie Zelmotor sp. z o.o. – producent silników elektrycznych a od kilku miesięcy również drobnego AGD.

W 2019 r. nad spółką zawisło widmo zamknięcia. Zamówienia na silniki elektryczne i komponenty do produkcji AGD malały. Nadzieję na dalsze funkcjonowanie przyniosła zmiana właściciela, który znalazł sposób na reaktywację firmy. Obecny prezes spółki Józef Oziębło widzi ogromny potencjał Zelmotoru. Podjął decyzje o wykupie zakładu, po czym większą część produkcji przeniesiono do Jarosławia. To doświadczona i twórcza załoga od lat produkująca silniki do wielu urządzeń AGD. Mamy własne zaplecze techniczne, linie produkcyjne, laboratoria – co w połączeniu z zespołem fachowców i wykwalifikowanej kadry daje realne szanse na sukces. Z linii produkcyjnych w Jarosławiu schodzą silniki i małe sprzęty AGD. Mamy zamówienia na komponenty od innych producentów. Nowy podmiot gospodarczy to nowe miejsca pracy, bogatsze miasto, większe możliwości. Bez kompleksów patrzę na przyszłość mojej firmy.

dyr. Techniczny Jerzy Bober: Zelmotor to poważny partner biznesowy. Naszą marką jest całkowicie polska produkcja

Urządzenia kuchenne produkowane obecnie w zakładzie to krajalnica oraz maszynka do mielenia, które jak się dowiadujemy, cieszą się sporym zainteresowaniem. W najbliższych tygodniach planowane jest wprowadzenie do sprzedaży miksera, a następnie suszarki spożywczej i oczyszczacza powietrza. Produktów Zelmotoru można szukać w Internecie, ale również na półkach dużych sieciowych sklepów ze sprzętem kuchennym i elektroniką.
W planach jest ekspansja na rynki wschodnie. Jako pierwszy przykład podaje się tu Ukrainę, w której jak się dowiedzieliśmy, maszynki do mięsa są powszechnym prezentem nawet na I komunię.

Jak informuje nas dyrektor techniczny firmy Jerzy Bober, Zelmer w latach swojej świetności produkował nawet kilkadziesiąt tysięcy silników miesięcznie. Firma może dorównać temu wynikowi, dlatego szuka nowych odbiorców. Dzisiaj miesięcznie powstaje około 20 tys. krajalnic, maszynek do mielenia oraz mikserów. Urządzenia produkowane są w Jarosławiu i Rzeszowie. Nasz miejscowy oddział Zelmotoru odpowiada za około 60% produkcji. Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem kolejnej, 6 linii produkcyjnej, dlatego aktywnie poszukiwani są nowi konstruktorzy z Jarosławia i okolic.

Jak się okazuje, mimo początkowych trudności, podejmują nowe wyzwania, szukają nowych odbiorców dla swoich silników elektrycznych. Paradoksalnie COVID-19 okazał się dla ich biznesu korzystny. Wiele przedsiębiorstw zaopatrujących się w Chinach przeżywało chwilę grozy, ponieważ transport i przepływ towarów został wstrzymany lub znacznie ograniczony. Zelmotor ma swoje linie produkcyjne i doświadczoną załogę na miejscu. Nie obawia się zamknięcia granic, nie jest uzależniony od Państwa Środka. Obecnie firma dysponuje odpowiednimi narzędziami i technologią, dzięki czemu może samodzielnie produkować nie tylko silniki, ale kompletne urządzenia AGD. Ich ofertą interesują się między innymi producenci okapów, ale również firmy z branży beauty.

Jakub Rzeźnik

 

Czytaj w papierowym wydaniu